12. Decembra 2018.

U Rusiji danas počinje 21. Svjetsko fudbalsko prvenstvo

ide

Utakmicom Rusija – Saudijska Arabija na moskovskom stadionu Lužniki, danas u Rusiji počinje 21. Svjetsko fudbalsko prvenstvo.

U narednih mjesec dana u 12 ruskih gradova ukupno će biti odigrane 64 utakmice.

Na SP učestvuju 32 reprezentacije podijeljene u osam grupa sa po četiri ekipe. Grupna faza takmičenja završava se 28. juna, a po dvije prvoplasirane  ekipe iz svake grupe  izborit će nastup u osmini finala.

Finalana utakmica igrat će se 15. jula također na stadionu Lužniki (81.000 gledalaca).

Titulu brani reprezentacija Njemačke, koja je na prošlom SP u Brazilu u finalu pobijedila selekciju Argentine sa 1:0.

Najviše titula osvojla je reprezentacija Brazila – 5, (1958, 1962, 1970, 1994, 2002), dok je najviše puta u finalima nastupila reprezentacije Njemačke – 8.

Grupe Svjetskog prvenstva u Rusiji:

A grupa: Rusija, Saudijska Arabija, Egipat, Urugvaj;

B grupa: Portugal, Španija, Maroko, Iran;

C grupa: Francuska, Australija, Peru, Danska;

Dgrupa: Argentina, Island, Hrvatska, Nigerija;

Egrupa: Brazil, Švicarska, Kostarika, Srbija;

Fgrupa: Njemačka, Meksiko, Švedska, Južna Koreja;

Ggrupa: Belgija, Panama, Tunis, Engleska;

H grupa: Poljska, Senegal, Kolumbija, Japan.

Rekordi Svjetskih prvenstava: 

-najviše titula osvojla je reprezentacija Brazila –  5, (1958, 1962, 1970, 1994, 2002)

– najviše natupa u finalima SP: Njemačka  (8)

– najviše utakmica na SP: Njemačka (106)

– najviše pobjeda na SP: Brazil (70)

– najviše naslova prvaka među igračima: 3, Pele (Brazil, 1958, 1962, 1970)

– najviše nastupa u finalima SP: 3, Cafu (Brazil, 1994, 1998, 2002)

– najviše utakmica na SP: 25, Lothar Matthäus (Njemačka, 1982-1998)

– najviše utakmica u ulozi selektora na SP: 25, Helmut Schön (Njemačka,  1966-1978)

– najviše nastupa na SP: 5, Antonio Carbajal (Meksiko, 1950-1966), Lothar Matthäus (Njemačka ,1982- 1998), Gianluigi Buffon (Italija, 1998-2014)

– najviše učešća na SP u ulozi trenera: 6, Carlos Alberto Parreira, Brazil

– najubjedljivija pobjeda: 10:1, Mađarska protiv Salvadora, 1982

– najviše golova na jednoj utakmici: 12 (26. juna 1954: Austrija – Švicarska 7:5)

– najviše golova jedne ekipe na jednom SP: 27, Mađarska, 1954

– najviše golova igrača na jednoj utakmici SP: 5, Oleg Salenko (Rusija – Kamerun, 1994)

– najviše golova  igrača u finalu SP: 3 Geoff Hurst (Engleska – SR Njemačka,  1966)

– najviše golova na jednom SP: 13, Just Fontaine, Francuska, 1958

– najviše golova ukupno na SP: 16, Miroslav Klose, Njemačka,  2002-2014

– najviše odigranih minuta na SP: 2217, Paolo Maldini, Italija, 1990-2002

– najduži niz bez primljenog gola: 517 minut, Walter Zenga, Italija, 1990

– najbrži gol: 11. sekunda, Hakan Sükür, Turska, 2002. na utakmici za 3. mjesto

– najmlađi igrač: Norman Whiteside, Sjeverna Irska, 17 godina i 41 dan (1982)

– najstariji igrač: Faryd Mondragon, Kolumbija, 43 godine i 3 dana (2014)

Raspored utakmica na SP:

  1. juna:

17 sati A-grupa: Rusija – Saudijska Arabija (Moskva)

  1. juna:

14.00 A-gripa: Egipat – Urugvaj (Jekaterinburg)

17.00 B-grupa Maroko – Iran (St. Peterburg)

20.00 B-grupa: Portugal – Španija (Soči)

  1. juna:

12 sati C-grupa: Francuska – Australija (Kazan)

18 sati C-grupa: Peru – Danska (Saransk)

15 sati D-grupa: Argentina – Island (Moskva)

21 sati D-grupa: Hrvatska – Nigerija (Kaliningrad)

  1. juna:

14 sati E-grupa: Kostarika – Srbija (Samara)

20 sati E-grupa: Brazil – Švicarska (Rostov na Donu)

17 sati F-grupa: Njemačka – Meksiko (Moskva)

18.juna:

14 sati F-grupa: Švedska – Južna Koreja (Nižnji Novgorod)

17 sati G-grupa: Belgija – Panama (Soči)

20 sati G-grupa: Tunis – Engleska (Volgograd)

  1. juna:

20 sati A-grupa: Rusija – Egipat (St. Peterburg)

14 sati H-grupa: Kolumbija – Japan (Saransk)

17.00 H-grupa: Poljska – Senegal (Moskva)

  1. juna:

17.00 A-grupa: Urugvaj – Saudijska Arabija (Rostov na Donu)

14.00 B-grupa: Portugal – Maroko (Moskva)

20 sati B-grupa: Iran – Španija (Kazan)

  1. juna:

14 sati C-grupa: Danska – Australija (Samara)

17 sati C-grupa: Francuska – Peru (Jekaterinburg)

20 sati D-grupa: Argentina – Hrvatska (Nižnji Novgorod)

  1. juna:

17 sati D-grupa: Nigerija – Island (Volgograd)

14 sati E-grupa: Brazil – Kostarika (St. Peterburg)

20 sati E-grupa: Srbija – Švicarska (Kaliningrad)

  1. juna:

17 sati F-grupa: Južna Koreja – Meksiko (Rostov na Donu)

20 sati F-grupa: Njemačka – Švedska (Soči)

14 sati G-grupa: Belgija – Tunis (Moskva)

  1. juna:

14 sati G-grupa: Engleska –  Panama (Nižnji Novgorod)

17 sati H-grupa: Japan – Senegal (Jekaterinburg)

20 sati H-grupa: Poljska – Kolumbija (Kazan)

  1. juna:

16 sati A-grupa: Urugvaj – Rusija (Samara)

16 sati B-grupa: Saudijska Arabija – Egipat (Volgograd)

20 sati B-grupa: Španija – Maroko (Kaliningrad)

20 sati B-grupa: Iran – Portugal (Saransk)

  1. juna:

16 sati C-grupa: Danska – Francuska (Moskva)

16 sati C-grupa: Australija – Peru (Soči)

20 sati D-grupa: Island – Hrvatska (Rostov na Donu)

20 sati D-grupa: Nigerija – Argentina (St. Peterburg)

  1. juna:

16 sati F-grupa: Meksiko – Švedska (Jekaterinburg)

16 sati F-grupa: Južna Koreja – Njemačka (Kazan)

20 sati E-grupa: Srbija – Brazil (Moskva)

20 sati E-grupa: Švicarska – Kostarika (Nižnji Novgorod)

  1. juna:

16 sati H-grupa: Senegal – Kolumbija (Samara)

16 sati H-grupa: Japan  – Poljska (Volgograd)

20 sati G-grupa: Engleska – Belgija (Kaliningrad)

20 sati G-grupa: Panama – Tunis (Saransk)

  1. juna:

osmina finala:

16.00 1. C-grupa – 2. D-grupa (Kazan)

20 sati 1. A-grupa – 2. B-grupa (Soči)

  1. jula:

osmina finala:

16 sati 1. B-grupa – 2. A-grupa (Moskva)

20.00 1. D-grupa –  2. C-grupa (Nižnji Novgorod)

  1. jula:

osmina finala:

16 sati 1. E-grupa – 2. F-grupa (Samara)

20 sati 1. G-grupa – 2. H-grupa (Rostov na Donu)

  1. jula:

osmina finala:

16 sati 1. F-grupa – 2. E-grupa (St. Peterburg)

20 sati 1. H-grupa – 2. G-grupa (Moskva)

  1. jula:

četvrtfinale:

16 sati pobjednik A1/B2 – pobjednik C1/D2 (Nižnji Novgorod)

20 sati pobjednik E1/F2 – pobjednik  G1/H2 (Kazan)

  1. jula:

četvrtfinale:

16 sati pobjednik  F1/E2 – pobjednik H1/G2 (Samara)

20 sati pobjednik  B1/A2 – pobjednik D1/C2, Soči

  1. jula:

polufinale:

20 sati pobjednik četvrtfinala 1 – pobjednik četvrtfinala 2 (St. Peterburg)

  1. jula:

polufinale:

20 sati pobjednik četvrtfinala 3 – pobjednik četrvtfinala 4 (Moskva)

  1. jula:

16 sati utakmica za 3. mjesto (St. Peterburg)

  1. jula:

17 sati finale (Moskva)

(Fena)

Podijeli...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone
happy wheels game

Oznake

Povezano