Zrinjski savladao Olimpiju nakon produžetaka, Borac pokleknuo u finišu

Fudbaleri Zrinjskog svladali su u Ljubljani domaću Olimpiju 3:2 nakon produžetka te su se plasirali u treće pretkolo Evropske lige.

Domaći su poveli u 18. minuti iz prve ozbiljnije situacije pred golom golmana Ivana Brkića. Napadač Olimpije Đorđe Ivanović bio je viši u skoku od Maria Tičinovića te je glavom s pet-šest metara pogodio za 1:0.

Pet minuta kasnije, nakon kornera, Ognjen Todorović pogodio je za 1:1, ali je pomoćni sudija označio ofsajd. Tomislav Barbarić bio je najbliži protivničkom golmanu, a iako nije dirao loptu pomoćni sudija smatrao je da je svojim položajem ometao golmana Žigu Freliha.

Zrinjski je do izjednačenja došao u 51. minuti preko Nemanje Bilbije, koji je nakon kornera s tri-četiri metra glavom proslijedio loptu u Frelihovu mrežu. Asistent je bio Miloš Filipović.

Samo dvije minute kasnije Zrinjski je imao dobru priliku da potpuno okrene rezultat, ali Josip Ivančić nije uspio kontru “Plemića” pretvoriti u gol. Napadač Zrinjskog pucao je ravno u domaćeg golmana.

Nakon toga Mostarci su se povukli te su prepustili posjed igračima Olimpije. Igralo se sljedećih dvadesetak minuta uglavnom na polovici Zrinjskog, ali bez ozbiljnijih prilika sve do posljednjih deset minuta.

Domaći su do novog vodstva došli u 81. minuti kada je Matic Fink s desne strane ubacio loptu u šesnaesterac Zrinjskog, a najviši u skoku bio je Andres Vombergar i glavom pogodio za 2:1.

Tri minute kasnije veliku pogrešku napravio je Angel Lyaskov. Olimpijin igrač poskliznuo se na 30-ak metara ispred svog gola. To je iskoristio Filipović, uzeo je loptu, sjurio se ka protivničkom golu, a zatim je u sredini našao Bilbiju koji je bio precizan za 2:2.

U 90. minuti Ivanović je mogao donijeti Olimpiji pobjedu nakon što mu je veznjak Zrinjskog Ivan Enin poklonio loptu, ali je u situaciji jedan na jedan golman Zrinjskog Brkić obranio šut napadača slovenske ekipe.

Utakmica je riješena u drugoj minuti prvog produžetka kada je Zrinjski došao do vodstva nakon prekida. Asistent je ponovno bio Filipović koji je izveo slobodan udarac s desne strane, ubacio je loptu u kazneni prostor, a Ivančić je iskoristio slabu reakciju domaće obrane te je sa sedam-osam metara neometan šutirao i pogodio za 3:2.

Uslijedili su žestoki napadi Olimpije, ali su Plemići, uz veliku požrtvovnost i nekoliko sjajnih Brkićevih obrana, uspjeli sačuvati vodstvo i plasirati se u sljedeću rundu Evropske lige.

Zrinjski će već za sedam dana u trećem pretkolu gostovati kod kiparskog Apoela. Igrat će se također samo jedan utakmica.

Fudbaleri Borca oprostili su se od Evropske lige, nakon poraza od Rio Avea rezultatom 0:2. Gosti su do pobjede došli golovima u posljednjim trenucima meča.

Borac je odlično ušao u meč. Domaći se nisu prepali na papiru kvalitetnijeg rivala, pa su u dva navrata na startu zaprijetili preko Stojana Vranješa.

Kapiten domaćih je prvo u šestoj minuti šutirao, a posljednji igrač odbrane je glavom blokirao udarac i izbacio u korner, da bi onda nakon ubačaja iz kornera, isti igrač šutirao i glavom, ali traljavo.

Pokušao je u narednim minutama i Jovo Lukić, nakon čega su Portugalci zaigrali nešto bolje i preuzeli kontrolu meča.

Igrao se 23. minut kada bilježimo najbolju šansu za goste. Nakon kornera Santos se našao sam na sedam metara od gola Borca, ali je silovito šutirao u Bojana Pavlovića. Golman domaćih je odlično intervenisao i nakon udarca Manea sa distance.

Do kraja prvog dijela možemo još izdvojiti i šut Lucasa Piazona za goste iz slobodnog udarca, ali je lopta otišla preko gola.

Kao i u prvom dijelu, i na otvaranju nastavka Borac počinje prilično dobro. U 51. minuti Lukić izlazi sam pred golmana gostiju, ali se namještao na lijevu nogu i odbrana ga je sustigla. Ostavio je povratnu za Zakarića koji šutira preko gola.

Kako se meč bližio kraju, tako je Rio Ave bio sve opasniji, ali je Bojan Pavlović u tri navrata bravurozno branio.

Spasio je svoj tim nakon volej udarca Piazona, a onda i u stativu odbio veliku šansu Tarantinija.

Ipak, veliki šok u posljednjoj minuti regularnog dijela. Kapiten gostiju Tarantini je dočekao odbijenu loptu Pavlovića i u 90. minuti pogodio za 0:1. Kako je Borac krenuo u napad u posljednjim trenucima, uslijedila je kontra i Jambor je pogodio za konačnih 0:2.

Tako se Borac oprostio od Evrope, iako je pružio žestok otpor i sjajnu borbu tokom svih 90 minuta.