Bilbija het trikom odlučio mostarski gradski derbi

Zrinjski je u 24. međusobnom susretu bio bolji od Veleža, a het trik za domaće postigao je Nemanja Bilbija.

Već po prvim minutama gradskog derbija vidjelo se da će to biti utakmica bez kalkulacija. Velež je zaprijetio preko Radovca u 3. minuti, ali je lopta završila iznad prečku. Potom se, u 12. minuti, u prilici našao Cvijanović, čiji je šut Brkić krajnjim naporom izbacio u korner.

U 15. minuti, Zrinjski je došao u vođstvo. Poslije starta Zeljkovića nad Filipovićem u šesnaestercu Veleža, sudija Peljto pokazao je na bijelu tačku, a siguran izvođač najstrože kazne bio je Bilbija – 1:0.

Poslije primljenog gola, igra se malo smirila, a novo uzbuđenje zbilo se u 21. minuti, kada je dosuđen slobodan udarac za Velež, koga je izveo Brandao, ali je njegov šut završio pored stative.

Velež ima inicijativu i steže obruč oko gola Zinjskog, čija odbrana uspijeva da otkloni opasnost.

U 32. minuti, sreća je bila na strani domaćina. Radović je odlično centrirao, loptu je zahvatio glavom Anđušić, ali je Brkić čudesno intervenisao i izbacio loptu u korner, koji je ostao neiskorišten.

Nova prilika za Velež u 36. minuti, šut Cvijanovića završava u gol autu.

Zrinjski je prvi ozbiljnji napad izveo u 42. minuti, kada je šutirao Jakovljević, a lopta završila pored gola.

U samom finišu prvog poluvremena, udarce na gol Zrinjskog uputili su Radović i Pršeš, ali njihovi udarci idu preko prečke.

Kada se činilo da je Velež blizu izjednačenja, u 51. minuti pao je drugi gol za domaće. Ponovio je strijelac bio Bilbija, koji je poslije centaršuta Ivančića loptu zahvatio glavom i pogodio mrežu – 2:0.

Mogli su Rođeni u 55. minuti da smanje vođstvo, kada je Pršeš centrirao, a Anđušić pogodio prečku.

Nemanja Bilbija u 58. minuti postigao je het trik. Prvi njegov udarac Bobić je odbranio, a odbijenu loptu Bilbija je poslao u nebranjenu mrežu – 3:0.

Poslije ubjedljivog vođstva, zrimnjski je prepustio inicijativu Veleža, ali njegvoi igrači nemaju snage da postignu makar počasni gol.

U 80. minuti, sudija peljto ponovo je dosudio penal, ovog puta u korist Veleža, nakon što je Čorlukasrušio radovića. Siguran sa bijele tačke bio je Mulić – 3:1.

Stadion pod Bijelim brijegom.

Sudija: Irfan Peljto (Sarajevo)

Žuti kartoni: Jakovljević, trener Žižović (Z)

Strijelci: 1:0 Bilbija (15′ iz penala), 2:0 Bilbija (51′), 3:0 Bilbija (58′), 3.1 Mulić (81′)

Zrinjski: Brkić, Ćorluka, Zlomislić, Ivančić, Barbarić, Stojkić (od 67′ Bekić), Jakovljević, Enin, Filipović, Tičinović, Bilbija.

Velež: Bobić, Radović, Zvonić (od 60′ Vehabović), Zeljković, Pršeš, Cvijanović, Brandao, Osmić (od 46′ Bihorac), Anđušić (od 60′ Ćosić), Ferreyra (od 60′ Mulić), Radovac.