Vojska u Mijanmaru preuzela vlast, Aung San Suu Kyi uhapšena

FILE - In this May 6, 2016, file photo, Aung San Suu Kyi, Myanmar's foreign minister and de facto leader, left walks with senior General Min Aung Hlaing, Myanmar's commander-in-chief, right, in Naypyitaw, Myanmar. Myanmar's government looks as if it's under siege from an international community concerned about the condition of its nascent democracy, with widespread calls for a genocide tribunal to hold its military to account for the brutal treatment of its Muslim Rohingya minority. (AP Photo/Aung Shine Oo, File)

Vojska u Mijanmaru proglasila je vanredno stanje na godinu dana i postavila bivšeg generala Min Aung Hlainga za predsjednika, objavila je u ponedeljak vojna televizija Myawaddy.

Vojno saopštenje uslijedilo je nekoliko sati nakon što su čelnica zemlje Aung San Suu Kyi i brojni drugi vladini dužnosnici, zajedno s čelnicima manjih stranaka, uhapšeni u racijama širom zemlje.

Bilo je izvještaja o padu internetskih i telefonskih linija u ponedeljak, kad su se vojnici pojavili na ulicama u većim gradovima.

Vojni kamioni bili su parkirani ispred gradske vijećnice u Yangonu, a vojnici su viđeni u glavnom gradu zemlje Naypyitawu, prenosi dpa.

U zemlji se danima strahovalo od državnog udara usred eskalirajućih napetosti između vojske i vladajuće stranke Nacionalna liga za demokratiju (NLD), a vojska je odbila da preuzme vlast sugerišući da bi mogla opozvati ustav.

Regionalni ministri i studentski aktivisti, takođe, su bili među privedenima, rekao je na Twitteru Wai Wai Nu, aktivist iz mijanmarske manjine Rohingya.

Racije su uslijedile nekoliko sati prije nego što se novoizabrani parlament trebao sastati u Naypyitawu.

Vojska je zatražila odgađanje novog mandata nakon što je tvrdila da je otkrila potencijalno raširenu prevaru birača tokom opštih izbora u novembru, iako nisu pružili nikakve  dokaze.

Suu Kyi odbila je poziv na odgađanje i druge zahtjeve tokom sastanka na visokom nivou s vojskom prošle sedmice, prema web stranici The Irrawaddy news, koja je citirala neimenovani izvor.

Glasnogovornik NLD-a Myo Nyunt rekao je za dpa u ponedeljak ujutro, dok je potvrđivao privođenja Suu Kyi i drugih stranačkih dužnosnika, da očekuje da će ga uskoro privesti sigurnosno osoblje.

“Čekam njihov dolazak sada”, rekao je. “Mislim da niko ne može pogoditi šta će se sljedeće dogoditi”.

Brad Adams, direktor Human Rights Watch-a za Aziju, rekao je da se strahuje za aktiviste u zemlji.

 “Posebno smo zabrinuti za sigurnost  aktivista i drugih kritičara vojske koji su možda privedeni”, rekao je.

Mijanmar je proveo gotovo pet decenija pod vojnom vlašću prije nego što je započeo političku tranziciju 2010. godine u kojoj su mnogi politički zatvorenici oslobođeni i uvedeni u djelimičnu civilnu vlast.

Među oslobođenima bila je i Suu Kyi, koja je 15 godina provela u kućnom pritvoru i dobitnica je Nobelove nagrade za mir.

Ona je na vlast došla 2015. godine na najslobodnijim izborima u zemlji u posljednjih nekoliko decenija usred talasa intenzivnog optimizma. koji je pokrenuo široke nade u novu demokratsku eru.

Bilo joj je zabranjeno postati predsjednicom prema ustavu iz 2008. godine, koji je napisala vojska, ali je obavljala dužnost državnog savjetnika, uloge slične premijeru koja je stvorena da joj pomogne da bude de facto čelnica.

(Fena)