Tužilaštvo BiH danas je na suđenju federalnom premijeru Fadilu Novaliću i ostalim optuženim u vezi sa nezakonitom nabavkom respiratora nastavilo da izvodi dokaze o tome kako su Novalić i vlasnik firme “Srebrena malina” Fikret Hodžić vodili direktne pregovore o nabavci respiratora.
Predstavljeni su sadržaji sa mobilnih telefona i računara od 28. marta do 2. aprila, koji su glavni dokazi koje izvodi Tužilaštvo BiH.
Predstavnici Tužilaštva predstavili su korespodenciju od 28. marta između Hodžića i predstavnika kompanije od koje su kupovani respiratori Kristijana Marića.
Njih dvojica su taj dan ostvarila svoju prvu komunikaciju u kojoj su razmjenjivali informacije o respiratorima, te sačinjavali ponudu za Vladu FBiH na osnovu dostupnih respiratora.
Dan kasnije, Hodžić je poslao e-mail Novaliću sa ponudom koju mu je prethodno poslao Marić.
Slanju ponude prethodila je prva zabilježena komunikacija Novalića i Hodžića, koji je tada telefonom šest puta ostvario komunikaciju sa federalnim premijerom.
U prvoj poruci, Hodžić kaže da mu je rečeno da mu se javi u vezi s respiratorima, nakon čega mu je Novalić poslao svoju privatnu mejl adresu, prenose federalni mediji.
Ovu komunikaciju Tužilaštvo predstavlja kao početak postupka pregovaranja u procesu nebavke respiratora.
Dalja korespondencija 31. marta prema stavu Tužilaštva dokazuje da su postojali direktni pregovori između Novalića i Hodžića.
Taj dan je Hodžić poslao premijeru SMS poruku: “Premijeru, samo da vas obavijestim da sam dobio ponudu iz Kine. Nažalost, potražnje raste. Nisam siguran koliko ću još moći garantovati isporuku od pet dana”.
Nakon toga, Tužilaštvo ponovo izvodi dokaze o komunikacije između Hodžića i Marića, na dan 31. mart i 1. april.
S ciljem utvrđivanja jedinične cijene, Tužilaštvo je istaklo Marićevu poruku vlasniku “Srebrene maline”, u kojoj kaže da je cijene jednog HC-VE003 respiratora 42.900 evra.
Marić dalje objašnjava Hodžiću razliku između invazivnih i neinvazivnih respiratora, navodeći da su “invazivni za kliničke slučajeve i velike bolnice, a neinvanzivni da služe za dotok vazduha, odnosno za manje bolnice i ambulantna kola, te nisu za teže bolesnike”, što je Hodžić proslijedio Novalićevoj sekretrici Bahri Džaki.
Tužilaštvo smatra da dalja prepiska između Marića i Hodžića dokazuje da je vlasnik “Srebrene maline” tokom pregovora i nabavke znao iznos novca kojim Vlada raspolaže, odnosno koji je izdvojen za respiratore.
Hodžić je 1. aprila napisao Mariću: “Radimo posao do 10 miliona, samo da vidimo šta”, nakon čega su njih dvojica komentarisali i način kako teče proces nabavke respiratora.
U jednoj od Hodžićevih poruka Mariću, piše da je “zbrzio ime zbog njega” i da je “težak ko tuč”, nakon čega je na Marićevo pitanje šta je bilo na kraju odgovorio “Neka tuku, isplatiće se. Ma brate nestručni ljudi, gori nego ja, a kupuju opremu”.
Tužilaštvo je pred kraj ročišta dokazivalo da je Novalić sprovodio proces javne nabavke, a da nije trebao, i to kroz dokaze o intenzivnoj komunikaciji između njegovog kabineta i Hodžića.
Iz Tužilaštva navode da je Hodžić sa Novalićevom sekretricom Bahrom Džaka razmjenjivao i korigovao pismo namjere, ponudu i kupoprodajni ugovor.
Osim Novalića, za spornu nabavku respiratora optuženi su ministar finansija FBiH Jelka Milićević, suspendovani direktor Federalne uprave Civilne zaštite Fahrudin Solak i Hodžić.
Novalić, Solak i Hodžić optuženi su za udruživanje radi činjenja krivičnih djela u vezi sa djelima zloupotreba položaja ili ovlaštenja, primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem.
Njih optužnica tereti i za pranje novca, falsifikovanje ili uništenje poslovnih ili trgovačkih knjiga ili isprava, falsifikovanje službene isprave i povredu obaveze vođenja trgovačkih ili poslovnih knjiga i sastavljanja finansijskih izvještaja i njihovo falsifikovanje ili uništavanje.
Milićevićeva je optužena za nesavjestan rad u službi.
(Srna)