SDP: Odlazak anesteziologa je nastavak žrtvovanja KCUS-a

05.05.2021 u 14:56

Socijaldemokratska partija BiH tvrdi da posljednji odlazak 13 anesteziologa sa Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu predstavlja nastavak tragične politike koju protiv građana Federacije BiH i Sarajeva provodi SDA.

“Praksa žrtvovanja najeminentnijeg kliničkog centra u državi u svrhu zadovoljenja ličnih sujeta i želje za kontrolom vladajuće porodice SDA, kojoj su javne institucije igračke, a zdravlje i životi građana sporedna smetnja, neprihvatljiva je i skandalozna. SDP u Parlamentu FBiH još od 2017. godine traži raspravu o stanju na KCUS-u, ali je parlamentarna većina, predvođena SDA-om i HDZ-om, uporno odbijala održavanje iste”, navodi se u saopštenju za javnost SDP-a.

Dodaju da su 2019. godine zajedno sa ostalim opozicionim strankama skupili i potreban broj potpisa za tematsku sjednicu u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH u vezi KCUS-a koja “opstrukcijama vladajuće većine nikada nije održana”.

“Od svih nadležnih institucija očekujemo da preduzmu hitne mjere kako bi već urušeni i osiromašeni KCUS mogao pružiti adekvatnu zdravstvenu zaštitu. Nakon što su iz ove zdravstvene institucije rastjerane desetine najkvalitetnijih stručnjaka, javljaju se ozbiljne sumnje u kapacitiranost KCUS-a da vrši svoju osnovnu funkciju”, navode iz SDP-a uz očekivanje da će Vlada FBiH i nadležni pravosudni organi zaštiti građane, njihovu imovinu, zdravlje i živote, i to bez odlaganja.

(Fena)

Oglas