Sunčano uz malo oblačno

Jutros je u Bosni i Hercegovini bilo sunčano vrijeme uz malu oblačnost.

Temperature vazduha u 08 sati: Bjelašnica 15 stepeni, Ivan-sedlo 16, Drvar 18, Bugojno, Jajce i Sarajevo 19, Bihać, Livno i Sanski Most 20, Tuzla i Zenica 21, Široki Brijeg 22, Mostar 24, Gradačac 25 stepeni,

Danas se u našoj zemlji očekuje sunčano vrijeme uz malo oblačno.

Vjetar slab u Hercegovini i zapadnim područjima Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeveroistočni.

Najviša dnevna temperatura vazduha od 32 do 38 stepeni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

—–

Bioprognoza

Početkom naredne sedmice nastaviće se period lošijih biometeoroloških prilika.

Natprosječne temperature vazduha i sparno vrijeme, u većem dijelu dana će uzrokovati probleme hroničnim bolesnicima i meteoropatama.

Opštu sliku dodatno će pogoršati i manjak svježine u noći.

Preporučljivo je maksimalno posvetiti pažnju zaštiti od vrućine, laganije se oblačiti, konzumirati više tečnosti, tempirati planirane aktivnosti u dopodnevnim satima, te općenito postupati po preporukama nadležnih službi.

—–

BIHAMK

Saobraća se po suhom kolovozu

Na putevima u Bosni i Hercegovini jutros se saobraća po suhom kolovozu uz pojačanu frekvenciju vozila.

Zbog visokih dnevnih temperatura, preporučujemo da se na duža putovanja kreće u ranim jutarnjim ili kasnim popodnevnim satima, a ukoliko se putuje tokom dana, savjetujemo češće pauze.

U tunelu Crnaja (Konjic-Jablanica) u funkciji su obe trake. Do 01. jula ostaju obustave saobraćaja u vremenu od 23 sata do 04,30 sati, uz povremena propuštanja vozila, ako se formiraju duže kolone. Od 01. jula, u vremenu od 20 sati do 05 sati, saobraćat će se naizmjenično-jednom trakom.

Radovi se izvode u tunelu Čaklovići na putu Tuzla-Kalesija (dionici Simin Han-Caparde), gdje se saobraćaj od 22 do 06 sati obustavlja i preusmjerava na alternativni pravac preko Dubrava. Tokom dana, putnička vozila iz smjera Tuzle saobraćaju kroz tunel, a iz smjera Kalesije obilaznicom oko tunela. Teretna vozila se i tokom dana usmjeravaju na put preko Dubrava.

Zbog brojnih odrona i opasnosti od klizišta na magistralnom putu Brod na Drini-GP Hum/Šćepan Polje putnička vozila saobraćaju otežano, dok je za teretna vozila obustavljen saobraćaj.

Pojačan je promet vozila na izlazu iz Bosne i Hercegovine na graničnim prelazima: Velika Kladuša, Bosanska Gradiška i Gradina.

Na ostalim graničnim prelazima, zadržavanja za sada nisu duža od 30 minuta, saopšteno je iz BIHAMK-a.

R. K.

(NovaSloboda.ba)