Zbog poplava skoro dva miliona ljudi u Japanu pozvano na evakuaciju

15.08.2021 u 14:26

Vlada Japana pozvala je skoro dva miliona ljudi na evakuaciju iz svojih domova, nakon velikih kišnih oborina koje su pogodile dijelove te zemlje.

Upozorenja za obilne kiše izdata su u velikom broju prefektura, uključujući Fukuoku i Hirošimu, prenosi BBC.

Jedna je žena umrla, a njen suprug i kći nestali su nakon što je klizište uništilo dva doma u prefekturi Nagasaki. Više od 150 vojnika, policije i vatrogasaca poslato je u pomoć u akcijama spašavanja na tom području.

“Pažljivo tragaju za nestalim stanovnicima, pazeći na daljnja klizišta dok jaka kiša i dalje pada”, rekao je lokalni dužnosnik agenciji AFP.

Najgore je pogođen zapad zemlje, ali se u narednim danima u cijelom Japanu očekuju jaki pljuskovi. U prefekturi Saga, bolnica je u subotu evakuisala pacijente na gornje spratove nakon što se obližnja rijeka Rokkaku izlila i poplavila zgradu, izvijestila je agencija Kyodo pozivajući se na lokalne vlasti.

Sveukupno, neobavezna upozorenja o evakuaciji sada su na snazi za više od 1,8 miliona ljudi u sedam prefektura, javila je japanska televizija NHK.

(Fena)

Oglas