Žene u Crnoj Gori čine više od polovine stanovništva, ali i većinu nezaposlenih, a prema izvještaju Evropske komisije o Crnoj Gori za 2021. godinu, žene u toj zemlji i dalje nisu jednako zastupljene u političkom i javnom životu, te nemaju jednak pristup pri zapošljavanju i ekonomskim mogućnostima.
U srtukturi zaposlenih prema statusu zaposlenja najveći je broj žena i to 82 posto, koje rade po ugovoru, psaopšteno je iz crnogorske Gospodarske komore.
“Takođe, žene rade manje plaćene poslove i ne napreduju po hijerarhiji odlučivanja kao muškarci. Više od polovine nezaposlenih žena u ruralnim područjima nikad nisu radile i nemaju penzijsko osiguranje”, kazala je predsjednica NVO Banka hrane Marina Medojević povodom Međunarodnog dana žena.
Prema njenim riječima, neuporedivo je veći broj muškaraca na državnim funkcijama i rukovodećim mjestima, ali je zato mnogo veći broj žena koje trpe nasilje u svim njegovim oblicima.
“U Crnoj Gori znatan postotak žena između 15 i 65 godina je bio izložen partnerskom nasilju: čak 42 posto žena je tokom života imalo iskustvo s bar jednim od četiri tipa partnerskog nasilja – psihičkim, ekonomskim, fizičkim ili seksualnim. U Crnoj Gori se i dalje uglavnom poštuje tradicionalni pristup nasljeđivanja imovine muških potomaka u porodici, pa tako žene, čak i kad se nalaze u teškom materijalnom položaju, ostaju uskraćene za podršku“, kazala je Medojević.
Medojević je kazala da je Crna Gora među četiri države u svijetu po disbalansu rođenja muške i ženske djece usljed selektivnih pobačaja, a žene nisu dovoljno zaštićene ni na radnom mjestu od rodne diskriminacije, uznemiravanja i ucjenjivanja.
Država mora staviti u centar pažnje žene i to ne samo kada su međunarodno priznati datumi u pitanju. Djevojčicama treba podrška kako bi se školovale i ostvarile profesionalno, a ne samo kao porodične žene i majke, kazala je Medojević, prenosi Radiotelevizija Crne Gore.
(Fena)