Administracija američkog predsjednika Joe Bidena priprema se objaviti odobrenje novog paketa sigurnosne pomoći Ukrajini, koji će uključivati dodatne višecjevne raketne bacače HIMARS.
“Nastavićemo Ukrajini pružati najveći nivo bezbjedonosne pomoći. Kasnije ove sedmice, administracija će objaviti sljedeći predsjednički paket oružja i opreme za Ukrajinu”, rekao je John Kirby, glasnogovornik američkog Vijeća za nacionalnu bezbjednost na press konferenciji, izvještava Ukrinform.
Pojasnio je da će ovaj paket uključivati “više HIMARS-a, koje su Ukrajinci vrlo efikasno koristili kako bi napravili razliku na bojnom polju”. Osim toga, municija za HIMARS i topovska municija biće poslano Oružanim snagama Ukrajine.
Kako je objavljeno, korištenje predsjedničkih ovlaštenja predviđa prenos oružja i opreme u strane zemlje, koji se mogu odmah povući iz zaliha Pentagona. Osim toga, postoje i drugi programi vojne podrške za Oružane snage Ukrajine, uključujući Ukrajinsku inicijativu za bezbjedonosnu pomoć (USAI), čiji je cilj kupovina novog oružja od proizvođača.
HIMARS je visokotehnološki raketni lanser male težine na točkovima, što mu daje veću agilnost i manevarske sposobnosti na ratištu.
Svaka jedinica može nositi šest GPS-om vođenih raketa, ponovno punjenje moguće je za oko jedne minute, a iziskuje mali broj članova osoblja.
Domet raketa iz ovog sistema je oko 80 kilometara, skoro dvostruko više od haubica M777, koje je SAD ranije isporučio Ukrajini.
(Fena)



