V.d. glavnog tužioca sastao se sa predstavnicima Ambasade SAD

20.07.2022 u 09:14

V.d. glavnog tužioca Tužilaštva BiH Milanko Kajganić, sa tužiteljicom Suadom Pašić, sastao se sa predstavnicima Ambasade Sjedinjenih Američkih Država, Natalijom Šušak, službenicom za ljudska prava Ambasade SAD Frankom Bradsherom, rezidentnim pravnim savjetnikom Programa za razvoj, pomoć i edukaciju tužilaštava u inostranstvu Ministarstva pravosuđa SAD (US DoJ/OPDAT), kao i njihovim saradnicima, saopšteno je iz Tužilaštva BiH.

Na sastanku je razgovarano o radu Udarne grupe za borbu protiv trgovine ljudima i ilegalnih migracija kao i neformalne mreže tužilaca i istažilaca u BiH u borbi protiv trgovine ljudima, a dužnosnici Ambasade SAD upoznali su v.d. glavnog tužioca  Kajganića da je Ministarstvo vanjskih poslova SAD, objavilo Izvještaj o trgovini ljudima za ovu godinu, u kome se kvalifikuje i status Bosne i Hercegovine, u borbi protiv ovih krivičnih djela.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine i njegov Odsjek za borbu protiv trgovine ljudima i ilegalnih migracija, postupa u velikom broju predmeta, u kojima se u borbi protiv ove vrste krivičnih djela, realizuje regionalna i međunarodna saradnja, te su i u ovoj godini, provedene zajednične međunarodne operacije, sa ciljem procesuiranja identifikovanih  počinilaca ovih krivičnih djela.

Takođe, Tužilaštvo BiH i Udarna grupa, nastaviće sa implementacijom preporuka iz Izvještaja.

V.d. glavnog tužioca Kajganić, zahvalio se dužnosnicima iz SAD, na pomoći i podršci koju vlada SAD pruža Tužilaštvu BiH, agencijama za provođenje zakona i pravosuđu Bosne i Hercegovine.

M. N.

(NovaSloboda.ba)

Oglas