U Bosni i Hercegovini jutros je vedro i sunčano. Malo svježije je u centralnim područjima zemlje u odnosu na njene sjeverne i južne dijelove.
Temperature vazduha u 08 sati: Bjelašnica 13; Sokolac 15 stepeni, Bugojno i Ivan-sedlo 16, Jajce, Sarajevo-Bjelave i Srebrenica 17, Bihać, Prijedor i Sanski Most 18, Banja Luka, Široki Brijeg, Zenica i Zvornik 19, Doboj i Tuzla 20, Livno 21, Grude 22, Gradačac 24, Trebinje 26, Mostar 27 stepeni.
Danas će u našoj zemlji preovladavati pretežno vedro i sunčano.
Puhaće slab do umjeren vjetar pretežno južnog smjera.
Maksimalne temperature vazduha između 29 i 34 stepena u Bosni, do 37 stepeni u Hercegovini, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
—–
Biometeorološka prognoza
Biometeorološka prognoza djelimično će se pogoršati usljed porasta temperatura vazduha i toplije noći, te nedostatka svježine u prijepodnevnim satima, što će umanjiti mogućnost kvalitetnijeg odmora.
U drugom dijelu dana neophodno je biti oprezniji, redukovati aktivnosti, obzirom da će biti sparno.
Takođe, vrijednosti UV indeksa dodatno će porasti, stoga je poželjno izbjegavati duže zadržavanje na suncu.
Učesnicima u saobraćaju sugerišemo oprezniju vožnju.
—–
BIHAMK
Pojačana je frekvencija vozila na izlazu iz BiH na graničnom prelazu Deleuša
Na magistralnom putu M-6 Gorica-Grude, obustavljen je saobraćaj, alternativni pravci u vrijeme obustavljanja su u neposrednoj blizini.
Na magistralnom putu Bihać-Bosanski Petrovac (dionici Ripač-Dubovsko), zbog izvođenja neophodnih radova, obustavlja se saobraćaj od 10 do 11, 13 do 14 i od 16 do 17 sati. Za vrijeme obustavljanja, alternativni pravac je Bihać-Bosanska Krupa-Krnjeuša-Bosanski Petrovac. U ostalom periodu saobraća se usporeno, naizmjeničnim propuštanjem vozila.
Zbog minerskih radova na dionici Šipovo-Kupres u mjestu Strojice danas od 11,30 do 14,30 sati biće obustavljen saobraćaj.
U toku su radovi na vijaduktu Klopče na dionici autoputa A-1 Zenica sjever-Zenica jug, gdje se saobraća preticajnom trakom, dok su vozna i zaustavna traka zatvorene za saobraćaj.
Na magistralnom putu Jajce-Donji Vakuf, zbog radova u tunelu Skela, tokom dana saobraća se naizmjenično, jednom trakom, dok se noćnim satima (22-06 sati) saobraćaj se obustavlja i preusmjerava na obilaznicu oko tunela.
Sporije, zbog radova, saobraća se i na putnim pravcima: Žitomislići-Počitelj (Ševaš Njive), Donji Vakuf-Travnik (Komar) i Bosanski Šamac-Orašje (dionica Grebnice-Bazik).
Na putu Rudo-granični prelaz Uvac, zbog oštećenja mosta, zabranjen je saobraćaj za teretna vozila maksimalnog osovinskog opterećenja preko 10 tona po osovini, dok je za ostala vozila brzina kretanja na mostu ograničena na 20 km/h.
Pojačana je frekvencija vozila na izlazu iz Bose i Hercegovine na graničnom prelazu Deleuša. Na ostalim graničnim prelazima, povremeno dolazi do pojačanog prometa vozila, ali zadržavanja za sada nisu duža od 30 minuta, saopšteno je iz BIHAMK-a.
R. K.
(NovaSloboda.ba)



