Kad opasnost vreba
Mali leptirić je želio samo da se malo odmori u miru na grani. Ali, pred njim stoji opasnost: ogroman kameleon je dobio apetit i jednostavno želio da pojede malog leptirića.
Fotograf prirode Andrej Nekrasov (50) snimio je ovu fotografiju u Odesi. Rođen je u Rusiji, živi u ukrajinskom lučkom gradu od svoje 13. godine.
Možda je leptir mogao brzo da odleti. Ali, on oklijeva – i nema šanse protiv nadmoćnog reptila.
Kameleon je munjevito otvorio usta, zgrabio jadnog leptira jezikom i progutao ga.
Glad je smirena – barem na čas.
XXL osvježenje
Šta polarni medvjedi najviše vole na visokim ljetnim temperaturama? Naravno, sladoled.
Na temperaturama od preko 30 stepeni Celzijusa za polarne medvjede Zoološkom vrtu u Hanover, Njemačka, na jelovniku su postojale sladoled torte sa svježim voćem u veličini XXL.
Za merkate i divlje svinje na meniju stoje ledene lubenice, ali i po planu, hladan tuš.
Nakon rođenja
U vremenima kada jedna katastrofa smjenjuje drugu, ovo je jedna smirujuća slika.
Ženka orangutana Hsiao-Ning nježno drži svoju drugu bebu u naručju i očigledno je ponosna na svoje majčinstvo. Mladunče, rođeno sredinom juna, već je šesto potomstvo orangutana u Darwineumu, koji je otvoren 2012. godine i predstavlja mješavinu životinjskog parka i izložbe evolucije, u zoološkom vrtu Rostock.
Prema Međunarodnoj uniji za očuvanje prirode (IUCN), najveći živi sisari na drvetu danas su na rubu izumiranja. Organizacija, sa sjedištem u Glandu u Švicarskoj, svrstala je sve tri vrste orangutana (na malajskom: Šumski ljudi) na svoju Crvenu listu 2016. godine kao “kritično ugrožene”, što je najviši nivo ugroženosti. Jer, njihovo stanište, prašume Bornea i Sumatre, nestaju.
Potražnja za palminim uljem, tropskim drvetom i ugljem dovela je do toga da je samo na Borneu posljednjih godina iskrčeno 20 miliona hektara prašume. Zbog svoje ležerne i ponekad povjerljive prirode, orangutani su, takođe, lak plijen krivolovaca.
A ovde, u Darwineumu to se više odnosi samo na snimke kamerama.
(news)
Z. N.
(NovaSloboda.ba)