Nagrađeni najbolji studenti u Federaciji BiH

Najbolji studenti u Federaciji BiH, njih 74, u utorak su na prigodnoj svečanost u Mostaru nagrađeni priznanjem i jednokratnom novčanom nagradom za uspjehe ostvarene u akademskoj 2021./2022. godini.

Nagrade i priznanja dobila su 74 studenta s fakulteta u sastavu javnih visokoškolskih ustanova u Federaciji BiH: Univerzitet u Sarajevu i Franjevačka teologija Sarajevo, univerziteti u Tuzli, Zenici i Bihaću te Univerzitet „Džemal Bijedić” u Mostaru i Sveučilište u Mostaru.

“Danas su ovde doista najbolji među najboljima, studenti koji imaju prosjeke od 5 ili 10 ili veoma blizu toga, a osim visokog prosjeka ocjena oni su i sudionici znanstvenih projekt na svojim fakultetima i to je nešto što nas veseli. Oni nisu samo puki teoretičari, već svoje znanje plasiraju i u domeni znanstvenih istraživanja”, rekao je Mario Markotić, stručni savjetnik za visoko obrazovanje, studentski standard i studentsko organizovanje pri Federalnom ministarstvu obrazovanja i nauke.

Prema kriterijima koje je utvrdio i objavio FMON, nagrađeni su najbolji studenti završne godine prvog ciklusa studija, odnosno integrisanih studija, a nagrađeni su na prijedlog njihovih fakulteta.

“Ovo je kategorija koja je u top izdanju na svojim fakultetima, te smo im dodijelili i novčane nagrade od 1.800 KM”, kazao je Markotić.

Novac je osigurao FMON iz budžeta Federacije BiH za 2022. godinu, u ukupnom iznosu od 133.200 KM.

U okviru finansiranja osnovnog i proširenog studentskog standarda, za što je u federalnom budžetu osigurano 900.000 KM, Ministarstvo je i ove godine podržalo studij 27 studenta s invaliditetom i 4 studenta Roma, te je subvencioniralo smještaj i ishranu za oko 300 studenata iz tri najmanje razvijena kantona: Posavskog, Bosansko-podrinjskoge i Kantona 10, kao i iz Republike Srpske.

“Ovo nije jedina kategorija koju mi podržavamo, jer u sklopu studentskog standarda mi, osim što u ovom egzistencijalnom smislu kada je riječ o smještaju i ishrani, značajno podupiremo sufinansiranje u okviru studentskih domova. Podupiremo i studente s invaliditetom, studente romske nacionalnosti i posebno bih izdvojio studentske organizacije, koje ostvaruju zapažene rezultate”, istakao je Markotić.

Na prijedlog Ministarstva, Vlada FBiH je od 1. novembra prihvatila novu cijenu subvencionisanja troškova studiranja, koja je povećana za 30 KM, te sada iznosi 249 KM mjesečno po studentu.

Jedna od nagrađenih je i Tiana Raič, studentica Fakulteta zdravstvenih studija Sveučilišta u Mostaru.

“Izuztna mi je čast i zadovoljstvo, da u svoje ime i u ime svojih kolega, imam priliku zahvaliti Federalnom ministarstvu nauke i obrazovanja što prate naš rad i trud svih ovih godina, što ga vrednuju i hvala im za dodijeljene nagrade”, rekla je Raič.

Naglasila je kako im ove nagrade puno znače.

“Lijepo je kad se određeni trud prepozna i nagradi, tim više što je ova nagrada na razini Federacije. Uvjerena sam da će nagrada biti svima nama podsticaj da dalje nastavimo raditi na izgradnji društva i države onako kako to najbolje znamo”, poručila je ova studentica mostarskog sveučilišta.

Alem Hasanović, nagrađeni student Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, takođere izjavio kako mu nagrada puno znači.

“Finansijski dio nagrade iskoristit ću za nastavak školovanja i razvijanja u profesiji. Čast mi je biti među odabranima, a ova nagrada je za moja roditelje koji su mi bili podrška, mentora, profesore i asistente”, rekao je Hasanović.

I Raič i Hasanović su izjavili kako bi voljeli ostati u BiH, a s njima se slaže i studentica Stomatološkog fakulteta u Sarajevu Nejla Suljević.

“Ova nagrada mi daje motivaciju za dalji trud i rad u mojoj karijeri. Svoju budućnost sam uvijek zamišljala u BiH i ova nagrada je samo jedan od koraka na tome putu”, kazala je Suljević.

(Fena)