Argumente stanovnika mjesta Kuti kod Mostara, koji se već više od godinu dana bore da se 137 metara od njihovih domova ne otvori kamenolom čiji rad ne bi bilo u skladu sa zakonom, potvrdio je i Kantonalni sud u Sarajevu. Tužba koju su članovi građanske inicijative podnijeli okončana je – poništenjem okolinske dozvole! Kantonalni sud u Sarajevu je 26.12.2022. godine je utvrdilo da okolinska dozvola nije donesena na pravilan i zakonit način, a na ovu presudu Federalno Ministarstvo okoline i turizma nema pravo žalbe i ista je po donošenju postala pravomoćna!
„Naime, 20.1.2020. godine izdata je Okolinska dozvola za površinski kop Zukulja kod Mostara, za eksploataciju dolomita i krečnjaka, kao i pogona za preradu kamena. Mi smo 20.01.2022.godine pokrenuli tužbu navodeći da je prekršen član 4. Zakona o zaštiti okoline FBIH jer nama građanima koji živimo u naseljima Kuti i Livač nije omogućeno sudjelovanje u postupku ishodovanja Okolinske dozvole te nam nije dostavljen rješenje o izdavanju iste“, rekao je Aner Omanović.
U tužbi koju su građani pokrenuli su istaknute i sljedeće činjenice: Ministarstvo nije postupilo po Zakonu u postupku ocjene Studije o uticaju na okolnu, jer nije bilo poziva ka građanima na javnu raspravu, niti u zapisniku ima informacija da je uopšte održana javna rasprava; utvrđena je činjenica da ni Studija uticaja na okolinu, ni zahtjev za izdavanje Okolinske dozvole, nisu dostavljeni na ocjenu nadležnim organima i zainteresovanim subjektima; a ni Elaborat o prethodnoj procjeni uticaja na okolinu uopšte nije rađen, već se Ministarstvo vodilo elaboratima sličnih kamenoloma. Sudu je, takođe predočena i činjenica da je prostor oko kamenoloma miniran još od rata, te potpuno nesiguran za pristup.
Sud je informisan i o netačnom navodu da je blizina kuća 700 metara, što je navedeno pri zahtjevu za izdavanje Okolinske dozvole, kao ni to da ne postoji prilazni put do kamenoloma, već je postojeći pristupni put napravljen preko privatnih parcela da olakša kretanje ljudi koji u ovom mjestu žive. Tužena strana je pokušala osporiti navode, a u međuvremenu, građani su se apelacijom obratili prema Ustavnom sudu FBiH. Apelacija je usvojena i Kantonalnom sudu je naloženo da u roku od tri mjeseca riješi postupak i donese presudu.
Građanska inicijativa „Kuti se, u međuvremenu, obratila i Gradskom vijeću Mostara sa zahtjevom da se kamenolom Kuti izbriše iz prostornog plana. Gradsko vijeće grada Mostara se zaključkom izjasnilo da, ukoliko Sud presudi u korist građana, odmah pokreće postupak Izmjena Prostornog plana i brisanje kamenolom Kuti iz ovog dokumenta.
„Ovom prilikom, pozivamo Gradsko vijeće Mostara i sve nadležne službe, kao i gradonačelnika Mostara, da usvojeni Zaključak odmah provedu u djelo. Službeni zahtjev za postupanju po usvojenom zaključku ćemo odmah uputiti prema Gradskom vijeću i nadležnim gradskim službama. Očekujemo od predsjednika Gradskog vijeća Salema Marića i gradonačelnika Grada Mostara Marija Kordića da iskoriste svoja ovlaštenja i Odluku o Izmjenama i dopunama Prostornog plana Grada Mostara u slučaju kamenolom Kuti, stave na dnevni red već za narednu sjednicu Gradskog vijeća. Nadamo se da nas neće iznevjeriti i razočarati, jer smo usvojeni zaključak shvatili kao ispruženu ruku i dobru namjeru, pa se iskreno nadamo da se nismo prevarili“, kaže Aner Omanović.
(NovaSloboda.ba)