Susretom između Francuske i Poljske večeras počinje Svjetsko rukometno prvenstvo, titulu brane Danci

Susretom između Francuske i Poljske u Katowicama danas počinje 28. Svjetsko prvenstvo za rukometaše, koje se održava do 29. januara u Švedskoj i Poljskoj.

Drugi put na SP-u će učestvovati 32 reprezentacije, koje će biti rasopređene u osam grupa sa po četiri ekipe.

Titulu sa prošlog SP-a u Egiptu 2021. brani reprezentacija Danske, koja će, uz olimpjskog prvaka Francusku, evropskog prvaka Švedsku, te Španiju, Njemačku, Norvešku i Poljsku, biti u najužem krugu kandidata za medalje.

Dio turnira u Poljskoj ugostiće Kraków, Katowice, Gdansk i Plock, a švedski dio Stockholm, Göteborg, Kristianstad, Jönköping i Malmö.

Grupe na SP-u:

A-grupa (Krakov): Španija, Crna Gora, Čile, Iran

B-grupa (Katovice): Francuska, Poljska, Slovenija, Saudijska Arabija

C-grupa (Göteborg): Švedska, Brazil, Zelenorstski otoci, Urugvaj

D-grupa (Kristianstad): Island, Portugal, Mađarska, Južna Koreja

E-grupa (Katovice): Njemačka, Katar, Srbija, Alžir

F-grupa (Krakov): Norveška, Sjeverna Makedonija, Argentina, Nizozemska

G-grupa (Jönköping): Egipat, Hrvatska, Maroko, SAD

H-grupa (Malmö): Danska, Belgija, Bahrein, Tunis

Iz grupne faze takmičenja po tri najbolje reprezentacije prolaze dalje u drugi krug, koji donosi križanja grupa (A-B, C-D, E-F, G-H), a zatim će iz tih novoformiranih grupa drugog kruga po dvije najbolje selekcije proći u četvrtfinale, odakle se počinju igrati eliminacije.

Posljednjeplasirane ekipe iz grupa očekuju utakmice u tzv. “President’s Cupu” za plasman od 25. do 32. mjesta.

Pobjednička reprezentacija na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu plasirat će se na Ljetne olimpijske igre u Parizu 2024. Francuska se kao domaćin već se plasirala na najveće sportske igre na svijetu.

Među devet dvorana u kojim će se igrati utakmice SP-a, najveća je Tele2 Arena u Stokholmu, koja može da primi 19.000 gledalaca. Centralna dvorana u Krakowu ima kapacitet od 15.030, u Malmeu 13.000, u Geteborgu 12.000, u Katowicama 11.036, u Gdansku 11.409, u Jönköpingu 7.000, u Plocku 5.492, i u Kristianstadu 700.

Švedska prijestolnica će biti domaćin i najprestižnijih utakmica, kako polufinalnih tako i za plasman od petog do osmog mjesta, a posljednjeg dana takmičenja održat će se mečevi za prvo, treće, peto i sedmo mjesto.

Sve utakmice President’s Cupa, igrat će se u poljskom Plocku.

Na dosadašnjim svjetskim prvenstvima najuspješnija je bila Francuska, koja je osvojila čak šest titula (Island 1995.,  Francuska 2001. i 2017., Hrvatska 2009., Švedska 2011. i Katar 2015. godine).

Na vječitoj listi najuspješnijih zemalja na drugom mjestu su Švedska i Rumunija sa po četiri pobjede, po dva puta su slavile Danska, Rusija, Španija i Njemačka. Hrvatska i još četiri bivše zemlje, Zapadna Njemačka, Čehoslovačka, Sovjetski Savez i Jugoslavija osvojile su po jednu titulu.

Raspored utakmica grupne faze Svjetskog prvenstva:

A-grupa (Krakow):

1. kolo, 12. januara:

18.00 Čile – Iran

20.30 Španija – Crna Gora

2. kolo, 14. januara:

18.00 Crna Gora – Iran

20.30 Španija – Čile

3. kolo, 16. januara:

18.00 Crna Gora – Čile

20.30 Iran – Španija

B-grupa (Katowice):

1. kolo, 11. januara:

21.00 Francuska – Poljska

1. kolo, 12. januara:

18.00 Saudijska Arabija – Slovenija

2. kolo, 14. januara:

18.00 Francuska – Saudijska Arabija

20.30 Poljska – Slovenija

3. kolo, 16. januara:

18.00 Slovenija – Francuska

20.30 Poljska – Saudijska Arabija

C-grupa (Göteborg):

1. kolo, 12. januara:

18.00 Zelenortski Otoci – Urugvaj

20.30 Švedska – Brazil

2. kolo, 14. januara:

18.00 Brazil – Urugvaj

20.30 Švedska – Zelenoortski Otoci

3. kolo, 16. januara:

18.00 Brazil – Zelenortski Otoci

20.30 Urugvaj – Švedska

D-grupa (Kristianstad):

1. kolo, 12. januara:

18.00 Mađarska – Južna Koreja

20.30 Island – Portugal

2. kolo, 14. januara:

18.00 Portugal – Južna Koreja

20.30 Island – Mađarska

3. kolo, 16. januara:

18.00 Južna Koreja – Island

20.30 Portugal – Mađarska

E-grupa (Katowice):

1. kolo, 13. januara:

18.00 Njemačka – Katar

20.30 Srbija – Alžir

2. kolo, 15. januara:

18.00 Njemačka – Srbija

20.30 Katar – Alžir

3. kolo, 17. januara:

18.00 Alžir – Njemačka

20.30 Katar – Srbija

F-grupa (Krakow):

1. kolo, 13. januara:

18.00 Argentina – Nizozemska

20.30 Norveška – Sjeverna Makedonija

2. kolo, 15. januara:

18.00 Sjeverna Makedonija – Nizozemska

20.30 Norveška – Argentina

3. kolo, 17. januara:

18.00 Sjeverna Makedonija – Argentina

20.30 Nizozemska – Norveška

G-grupa (Jönköping):

1. kolo, 13. januara:

18.00 Maroko – Sjedinjene Američke Države

20.30 Egipat – Hrvatska 

2. kolo, 15. januara:

18.00 Egipat – Maroko

20.30 Hrvatska – Sjedinjene Američke Države

3. kolo, 17. januara:

18.00 Sjedinjene Američke Države – Egipat

20.30 Hrvatska – Maroko

H-grupa (Malmö):

1. kolo, 13. januara:

18.00 Bahrein – Tunis

20.30 Danska – Belgija

2. kolo, 15. januara:

18.00 Belgija – Tunis

20.30 Danska – Bahrein

3. kolo, 17. januara:

18.00 Belgija – Bahrein

20.30 Tunis – Danska

Drugi krug:

Prva grupa (Krakow):

1. kolo, 18. januara:

A1 – B3

B1 – A2

A3 – B2

2. kolo, 20. januara:

A2 – B3

B2 – A1

A3 – B1

3. kolo, 22. januara:

A1 – B1

A2 – B2

A3 – B3

Druga grupa (Göteborg):

1. kolo, 18. januara:

C1 – D3

D1 – C2

C3 – D2

2. kolo, 20. januara:

C2 – D3

D2 – C1

C3 – D1

3. kolo, 22. januara:

C1 – D1

C2 – D2

C3 – D3

Treća grupa (Katowice):

1. kolo, 19. januara:

E1 – F3

F1 – E2

E3 – F2

2. kolo, 21. januara:

E2 – F3

F2 – E1

E3 – F1

3. kolo, 23. januara:

E1 – F1

E2 – F2

E3 – F3

Četvrta grupa (Malmö):

1. kolo, 19. januara:

G1 – H3

H1 – G2

G3 – H2

2. kolo, 21. januara:

G2 – H3

H2 – G1

G3 – H1

3. kolo, 23. januara:

G1 – H1

G2 – H2

G3 – H3

25. januara: 

– četvrtfinala

27. januara

– polufinala (Stockholm)

29. januara:

– utakmica za treće mjesto (Stockholm)

– finale

(Fena)