Članovi Udruženja građana „Jer nas se tiče“, na konferenciji za novinare u Mostaru, govorili su o tužbi koju su uputili Kantonalnom sudu u Sarajevu, a u kojoj se traži poništavanje rješenja Federalnog ministarstva okoline i turizma kojim se odobrava Plan prilagođavanja JP ”Deponija” d.o.o. Mostar za upravljanje otpadom na regionalnom deponiju Uborak-Buđevci.
Aktivisti tvrde kako spomenuto rješenje ne vodi zatvaranju odlagališta komunalnog otpada već njegovom proširenju.
Federalno ministarstvo okoline i turizma je u travnju ove godine dostavilo udruženju ”Jer nas se tiče” Rješenje o odobrenju ažuriranog Plana prilagođavanja JP ”Denoija” d.o.o. Mostar. Prethodno je JP ”Deponija” d.o.o. Mostar ažurirani Plan prilagođavanja dostavilo Ministarstvu koje je imalo obavezu upoznati javnost i stranke u postupku sa sadržajem ažuriranog plana, što nije učinjeno, istaknuto je na konferenciji za novinare.
Po riječima člana Udruženja građana ”Jer nas se tiče” Edhema Čustovića, u rješenju se jasno vidi da je uvid u ažurirani Plan prilagođavanja ostvarila samo Stučna komisija, ali ne i ostali učesnici u postupku, što nije sukladno zakonu.
Smatra kako bi plan prilagođavanja trebao biti prvi kratkoročni korak ka zatvaranju deponije i izmještanju na novu lokaciju, no navedenim rješenjem se, po njegovim riječima, dopušta i proširenje deponije i ostavlja mogućnost da ”Deponija” d.o.o. Mostar izbjegne napraviti studiju uticaja na okolinu.
Na taj način, dodao je Čustovića, pokušava se izbjeći javna rasprava u lokalnoj zajednici kako bi na lakši način odlagalište ishodilo okolinsku dozvolu i nastavilo raditi na štetu stanovnika koji žive u njegovoj blizini.
U Udruženju građana ”Jer nas se tiče” posebno su zabrinuti što je novim rješenjem predviđeno otvaranje dodatnih ploha, kao i time što je rad regionalnog deponija predviđen na period duže od pet godine, a uslov za zatvaranje deponija na Uboraku biće početak rada novog regionalnog deponija na nekoj drugoj lokaciji.
“Kapacitet kasete 4, po izmijenjenom planu prilagođavanja, površine 2 ha, kapaciteta preko 30 hiljada tona otpada, je prevelik i, po našem mišljenju, nije predviđen za samo pet godina nego za deset godina i više”, istakao je Čaušević.
Upozorio je kako će, ako se ne nađe lokacija za novo odlagalište, Plan prilagođavanja ostati mrtvo slovo na papiru.
U tom slučaju, istakli su aktivisti, deponij na Uborku neće biti zatvorena, a otvoriće se vrata za otvaranje novih ploha, jer se Rješenjem ne uslovljava, ne naređuje niti planira obavljanje kontrole postupka hitnog pronalaska nove lokacije.
Član Udruženja građana ”Jer nas se tiče” Fuad Hujdur kazao je, među ostalim, kako prilikom donošenja spomenutog rješenja Federalno ministarstvo okoliša i turizma nije uzelo u obzir zaključak Studije o uticaju na okolinu za proširenje deponija Uborak u kome stoji da se realizacijom projekta proširenja deponije ne mogu osigurati potrebni uslovi za zaštitu okoline na lokaciji deponija i njegove okoline.
(Fenne