Predstavnici Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije u Bosni i Hercegovini, tokom današnjeg sastanka s federalnim premijerom Nerminom Nikšićem i drugim članovima Federalne vlade, poručili su da je aktuelni trenutak jedinstven, odnosno šansa koja se rijetko ukazuje i ne treba je propustiti, a odnosi se na preduzimanje potrebnih reformi u FBiH odnosno u Bosni i Hercegovini.
To podrazumjeva kontekst da je Bosni i Hercegovini dodijeljen kandidatski status za članstvo u Evropskoj uniji, a zemlja dobila novoizabrane vlasti.
Nakon navedenog susreta, uslijedio je drugi politički dijalog s predstavnicima Federalne vlade i Parlamenta FBiH o procesu pristupanja Evropskoj uniji, strateškom razvoju zakonodavstva i politike, te o programiranju i finansiranju uz evropsku i američku podršku.
Učesnik navedenih skupova, američki ambasador u BiH Michael Murphy, novinarima je po isteku prvog izjavio da cijeni učešće federalnog premijera Nikšića, odnosno iskazano istrajavanje na reformama i zacrtanim prioritetima.
Ključni je trenutak za Federaciju BiH nakon četiri godine tehničkog mandata Vlade, rekao je Murphy, pa nove vlasti treba da se posvete procesima važnim za egzistencijalna pitanja građana – obrazovanje i nova zapošljavanja i odmicanju od etničkih tenzija koje su uvijek kočile napredak.
Na sastanku s Nikšićem i drugim članovima Federalne vlade, razgovarano je prvenstveno o vladavini prava i donošenju potrebnih propisa za odgovarajuće upravljanje i transformaciju javnih preduzeća, potom i o projektu južne gasne interkonekcije. Američki ambasador je apelovao za donošenje potrebnih bazičnih propisa koji bi sve to omogućili.
Vlada Sjedinjenih Američkih Država, kazao je ambasador, spremna je pomoći liderima u BiH koji isprazne priče mogu pretočiti u konkretan napredak i smatr će odgovornim one ne rade u tom pravcu. Ponavljajući da je nastupila veoma rijetka prilika koju ne treba propustiti, Murphy je izrazio nadu da će je aktuelna federalna vlada potpuno iskoristiti.
Šef Delegacije Evropske unije u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH Johann Sattler, kao učesnik sastanka, takođe, upozorava da rijetke šanse mogu nestati u trenu, te napominje da je Bosni i Hercegovini dodijeljen kandidatski status za članstvo u Evropskoj uniji, što je zadatak svim nivoima vlasti da još više intenziviraju rad na potrebnim reformama.
Napominjući da je šefica Evropske komisije Ursula von der Leyen, na nedavnom skupu u Bratislavi predstavila par stvari, među njima i one ključne za zapadni Balkan, Sattler ističe evropsku spremnost za ubrzani proces integracija, što bi podrazumijevalo i integrisanje na tržište rada Evropske unije, međusobnu saradnju i borbu protiv korupacije i kriminala te borbu za vladavinu prava.
“Najavili smo više novca, što će značiti da naša podrška nije samo deklarativna”, kazao je Sattler ističući da evropski partneri žele da bude iskorišćen momenat kad oni očekuju da će vlade u Bosni i Hercegovini raditi više i bolje. Nivo Federacije je u priči o evropskim integracijama bitan i stoga što taj proces podržavaju građani u velikom procentu.
Po Sattlerovim daljim navodima, na sastanku s članovima Federalne vlade su on i američki ambasador razgovarali o egzistencijalnim pitanjima – od reforme poreznog sistema u FBiH, unapređenja u oblasti javnih preduzeća jer među njima ima mnogo njih koji su budžetski teret i k tome su još i pod uticajem političkih stranaka. Razgovarano je, takođe, o investicijama, slobodi javnog okupljanja i medija, borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Za Sattlera je ovo bila prilika, dodao je, da premijeru Nikšiću i ministrima dostavi pregled prioritetnih pitanja koje treba rješavati na evropskom putu Bosne i Hercegovine, među njima propise o statusu civilnih žrtava rata, kao i tri zakona iz energetskog sektora koji su dugo bili u zastoju. Sattler se nada pozitivnoj povratnoj informaciji, poručio je.
“S naše strane je pružena ruka Vladi Federacije BiH i vladama svih nivoa u BiH koje žele raditi na unapređenju. Nadamo se kvalitetnoj saradnji u tom smislu”, zaključio je ovaj evropski predstavnik.
Federalni premijer Nermin Nikšić je izjavio da domaćini navedenog sastanka, ambasadori Murphy i Sattler, pokazuju da stoje iza njegove vlade na način „da radimo na prioritetima“ jer su u interesu građana.
Od aktuelne vlade očekuju ispunjavanje obaveza vezanih za evropski put, a na sastanku su im prezentirane namjere Vlade, te su se „našli na većini prioriteta“, kako je naveo premijer Nikšić.
Naglasio je potrebnu vladavinu prava i beskompromisnu borbu protiv korupcije i u tom pravcu najavio kontakte njega i ministra pravde s odgovarajućim akterima radi razgovora o formiranju „federalnog USKOK-a“ (Ured za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminaliteta) i specijalnog sudskog odjela.
U Federaciji BiH predstoje, takođe, energetske reforme, naveo je Nikšić, napominjući da je sve što je do sad provela njegova Vlada bilo jednoglasno.
Najavljujući današnje događaje, Delegacija Evropske unije u BiH je naglasila da je sastanak ambasadora EU i Sjedinjenih Američkih Država s vlastima Federacije Bosne i Hercegovine još jedna prilika za potvrđivanje posvećenosti Evropske unije i Amerike evropskom putu BiH.
Dodjela kandidatskog statusa u decembru 2022. godine bila je važna prekretnica za BiH, ali i podsticaj za novoizabrane lidere da s novim zamahom provedu reforme potrebne za pridruživanje zemlje Evropskoj uniji. Značajne reforme su nužne kako bi ona ispunila svih 14 ključnih prioriteta navedenih u Mišljenju Evropske komisije o uahtjevu BiH za članstvo u Evropskoj uniji, navedeno je iz ureda Delegacije Evropske unije u BiH.
(Fena)