Na današnjem sastanku glavnih pregovarača Kosova i Srbije Besnika Bislimija i Petra Petkovića, uz posredovanje glavnog pregovarača Evropske unije za dijalog Kosova i Srbije Miroslava Lajčaka, biće riječi o provođenju sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa između dvije zemlje, a koji je potpisan u Bruxellesu 27. februara.
Prvi je to sastanak glavnih pregovarača nakon nemira na sjeveru Kosova, gdje živi oko 50.000 Srba i čine lokalnu većinu, a koji su izbili krajem maja, kada su gradonačelnici, etnički Albanci, uz asistenciju policije, preuzeli dužnost poslije lokalnih izbora koje su Srbi bojkotovali.
Trenutno se održava sastanak Lajčaka i Petkovića, nakon koga će se Lajčak susresti i s pregovaračem Kosova Bislimijem, a takođe bi se trebao održati i trilateralni sastanak.
Ovaj je sastanak planiran u Bratislavi tokom susreta Bislimija i Lajčaka, gdje su EU i Kosovo postigle dogovor o mjerama ka deeskalaciji na sjeveru te zemlje, koje uključuju smanjenje broja policajca u i oko zgrada opština, te organizovanje vanrednih lokalnih izbora.
Istovremeno, u Bruxellesu će se danas generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg susresti sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem, koji je još prošle sedmice najavljivao da će tražiti sastanak sa šefom NATO-a, a nakon toga i hitnu sjednicu Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija zbog situacije na Kosovu.
Stoltenberg je u Vilniusu, gdje se održavao summit NATO-a, pozvao Beograd i Prištinu da ne preduzimaju akcije koje bi dovele do pogoršanja situacije na sjeveru Kosova.
“Pratimo situaciju na sjeveru Kosova. Pozivamo obe strane na deeskalaciju i da ne preduzimaju akcije koje bi dovele do pogoršanja situacije”, rekao je Stoltenberg, te ponovio kako je NATO prisutan na Kosovu kako bi jamčio mir i bezbjednost u regiji.
Posebni izaslanik SAD-a za zapadni Balkan Gabriel Escobar je podnoseći izvještaj u utorak o stanju na Kosovu kazao kako ne vidie puno dobre volje da se primijeni sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, već da je došlo do eskalacija.
“Obe zemlje imaju mapu puta šta treba uraditi kako bi odmah primijenili sporazum. Srbija mora u svoje zakonodavstvo uvesti priznanje Kosova, s njegovim simbolima. Za Kosovo je to hitan početak na formiranju Zajednice srpskih opština. Do danas, nijedna strana nije radila ka tome”, rekao je Escobar obraćajući se Pododboru Komiteta za vanjske poslove Predstavničkog doma Sjedinjenih Američkih Država.
Sjedinjene Američke Države i Evropska unija, koja moderira dijalog Beograda i Prištine, nastoje intenzivnim diplomatskim akcijama podstaknuti dvije strane na deeskalaciju napetosti i povratak za pregovarački sto, videći kao dominantnog uzročnika aktuelne krize kosovskog premijera Albina Kurtija čije akcije nisu pridonosile smirivanju napetosti na sjeveru do dogovora u Bratislavi.
(Fena)