Bajramović: U Mostaru nije evidentiran ni jedan slučaj trgovine ljudima

Mirsada Bajramović iz Udruženja ”Zemlja djece  u BiH” uputila je u utorak saopštenje za javnost zbog, kako navodi, paušalnih informacija i zaključaka koji nisu utemeljeni na realnim pokazateljima, a koje je u svom pozivu za obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv trgovine ljudima navelo Udruženje za edukaciju i razvoj ”Dignitet”.

”Naime, u svojom pozivu ‘Dignitet’ jasno i nedvosmisleno navodi da ‘u posljednje vrijeme šira javnost svjedoči brojnim evidentiranim slučajevima trgovine ljudima u Mostar’. U cilju istinitog informiranja cjelokupne javnosti ističem da ovi navodi nisu tačni”, istakla je Bajramović.

Pozivajući se na relevantne podatke Kantonalnog tužilaštva Hercegovačko-neretvanskog kantona, Koordinacijskog tijela za borbu protiv trgovine ljudima u HNK i Zapadnohercegovačkom kantonu i prema statističkim podacima Ministarstva bezbjednosti BiH, u gradu Mostaru nije evidentiran ni jedan slučaj trgovine ljudima odnosno ni jedna potencijalna i/ili identifickovana žrtva trgovine ljudima.

”Ova informacija se, takođe, može provjeriti i sa članovima Mobilnog tima za identifikaciju potencijalnih žrtava trgovine ljudima u gradu Mostaru koji je uspostavljen Rješenjem gradonačelnika Mostara od 24. aprila 2023. godine, u čijem sastavu su imenovani i obučeni predstavnici CSR i PU Mostar, koji svakodnevno borave na mostarskim ulicama”, stoji u saopštenju.

Nadalje se navodi kako je prosjačenje djece prisutno u Mostaru, ali da do sada evidentirani slučajevi prosjačenja i drugih oblika eksploatacije djece nisu imali elemente krivičnog djela trgovine ljudima.

”Takođe, u pozivu se navodi: ‘Prvi korak prema suzbijanju svih oblika trgovine ljudima jeste edukacija, umrežavanje i multidisciplinarno djelovanje svih ključnih i odgovornih aktera u društvu’. U tom kontekstu, a u cilju informisanja cjelokupne javnosti, navodimo kako je u HNK-u i Gradu Mostaru krajem 2022. godine potpisan multidisciplinarni protokol s jasnim hodogramom postupanja svih nadležnih subjekata na kantonalnom i lokalnom nivou.  Svi predstavnici potpisnika Protokola su prošli obuku za proaktivnu identifikaciju i postupanje u skladu s Protokolima. Ubrzo nakon potpisivanja Protokola, Gradska uprava donijela je Rješenje i formirala Mobilni tim za proaktivnu identifikaciju potencijalnih žrtava trgovine ljudima (MIT), izdvojila dodatna finansijska sredstva za upošljavanje još jednog socijalnog radnika na poziciji člana MIT-a te osigurala dodatna sredstva za njihov rad. Materijalnu i stručnu podršku za rad MIT-a trenutno pruža i World Vision.

Resorno ministarstvo rada, zdravstva i socijalne zaštitei ulaže intenzivne napore na otvaranju Prihvatilišta za djecu kao ključnog resursa za zbrinjavanje djece koja se zateknu u prosjačenju ili za koje postoji sumnja da su potencijalne žrtve nekog drugog oblika eksploatacije, odnosno na pronalaženju prelaznog i privremenog rješenje do početka rada Prihvatilišta. Takođe su žrtve trgovine ljudima uvrstili kao korisnike prava iz socijalne i dječje zaštite u novom žkantonalnom zakonu o socijalnoj zaštiti, koji je u skupštinskoj proceduri”, ističe se u saopštenju.

(Fena)