Udruženje žena Vrba vodi snažnu kampanju edukovanja građana Mostara o važnosti kompostiranja kroz projekat „Otpad nije smeće – nauči kompostirati!“. U sklopu projekta, fokus je stavljen na naselje Gnojnice, gdje velik broj stanovništva ima vlastite bašte.
Pored edukacija – radionica s praktičnim radom, kompostere su dobile Osnovna škola Gnojnice i tamošnji vrtić Ciciban, te članice Udruženja žena Vrba.
Među njima je i Rabija Bešo, stanovnica mostarskog naselja Gnojnice. Nakon što je dobila komposter, jako je zadovoljna prvim rezultatima.
Manje kućnog otpada i kupus već spreman za branje
Na mjestu u bašti gdje stoji komposter, Rabija je posadila kupus. Kaže da je već spreman za branje i da jako dobro uspijeva bez obzira što proces kompostiranja još nije ni dovršen. Pored toga, primijetila je da ima manje kućnog otpada nego ranije, obzirom da kompostira sve ostatke namirnica koje se ne konzumiraju i travu, lišće i baštenski otpad.
“Moj komposter je u fazi rada – prilično je napunjen. Sav korov iz bašte, sve iz kuće što se ne koristi ubacujem u komposter”, poručila je Rabija Bešo.
Uz komposter je dobila i kalifornijske gliste sa Agromediteranskog fakulteta Univerziteta “Džemal Bijedić”, koje poboljšavaju proces kompostiranja u samom komposteru. Stručnjaci s tog fakulteta, docentica Alisa Hadžiabulić i magistar agronomije Benjamin Korić, predvodili su radionice o kompostiranju za korisnike projekta.
Kompostiranje – dobar i održiv model za Mostar i BiH
Članica Udruženja žena Vrba, Rabija Bešo, smatra da je kompostiranje dobar model za sve, a naročito one koji žive u prigradskim naseljima i imaju svoje bašte i vrtove. Smatra da bi i gradske vlasti trebale prepoznati priliku u kompostiranju i na taj način smanjiti količinu kućnog otpada, ali i osigurati da stanovnici mogu praviti vlastito gnojivo.
“Kad bi grad prepoznao naš projekat to bi bilo jako dobro. I za smanjenje otpada i dobijanje dobrog kvalitetnog gnojiva”, kaže Rabija Bešo.
Projektom “Otpad nije smeće – nauči kompostirati!”, koga Udruženje žena Vrba implementira zajedno s partnerskim Udruženjem za preduzetništvo i posao LiNK, želi se podići svijest, unaprijediti tehnički uslovi, te doprinijeti odgovornom upravljanju i povećanju količine recikliranog biološkog otpada. Projekat je podržan kroz „Projekat Mostar – Prostori koji pokreću“ kojeg finansira Vlada Ujedinjenog Kraljevstva, a implementira češka neprofitna, nevladina organizacija People in Need (PIN).
(NovaSloboda.ba)