Osnivač Foruma za etničke odnose Dušan Janjić izjavio je danas da je ljeto važno za širenje “Protesta protiv nasilja” po čitavoj Srbiji i za međunarodnu promociju njihovih ciljeva i zahtjeva, a da očekuje da će na jesen protesti “Srbija protiv nasilja” biti pod parolom “Stop mafiji”.
Janjić je, za beogradski Medija centar, rekao da očekuje da će takav protest biti masovniji i po političkoj poruci biti ujedinjen “jedino u stavu protiv vlasti i mantri ‘Odlazi’, upućenoj vladajućem režimu”, i da će tada nastati “i odlučujuća podrška za tranziciju vlasti”.
On je kazao da je glavni izazov i odgovornost pred koordinatorima protesta da li će moći da očuvaju svoje posebne identitete, kao političke stranke i pokreti, a da, u isto vrijeme, što širem krugu budućih glasača upute zajedničke poruke.
Kazao je da vlast ignorisanjem svih zahtjeva građana koji protestuju, pokazuje da “nema volju, spremnosti, a ni sposobnosti da valjano rješava probleme na koje protesti ukazuju”.
Rekao je i da “svaki novi incident, pogotovo bezbjednosni, svaka afera ili umiješanost vlasti u veze sa organizovanim kriminalom, predstavlja dokaz korumpiranosti vlasti i pojačava brigu za bezbjednost širokog kruga građana, čak i pripadnika vojske i policije”.
“Sve u svemu, nesigurna vlast i mnoštvo neispunjenih obećanja, podstiče nepovjerenje u vlast. A onaj kome se ne može vjerovati, ne može biti garant sigurnosti. To pak dodatno proširuje strahove, strepnje, nesigurnosti i osjećaj ugroženosti građana”, rekao je Janjić.
On je ocijenio da od 2012. godine, kada je Srpska napredna stranka došla na vlast, ima zaklinjanja u “evropske integracije”, a da se, u isto vrijeme, radilo “izuzetno malo na reformama koje su preduslov članstva” Srbije u EU.
Ocijenio je da je “članstvo u NATO nužna faza na putu u punopravno članstvo EU, to je pravilo”.
“Srbija je, reka je Janjić, svojom jednostranom unutrašnjom političkom odlukom (Rezolucijom Narodne Skupštine) sebe proglasila ‘vojno neutralnom’ i izuzetkom od pravila. Ova neutralnost nema ničeg zajedničkog sa vojnom neutralnošću Austrije, Finske i Švedske. Skorašnjim stupanjem Finske i (uskoro i) Švedske u NATO, sve se svelo na izuzetak Austrije, koja je članica EU, a da nije članica NATO”, istakao je Janjić.
Ocijenio je da je normalizacija odnosa Srbije i Kosova “nužno zlo za vlasti u Beogradu i Prištini”, te se zbog toga može očekivati “da će se spirala krize podizati na viši nivo i obuhvatati sve više problema i umiješanih aktera”.
(Beta)