Akademska zajednica Jugoistočne Evrope, koja ostvaruje svoje naučno-istraživačke rezultate u oblastima menadžmenta, organizacije, marketinga i preduzetništva, okupila se na 13. Interkatedarskom skupu, koji je ove godine održan na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Mostarski profesori, Veldin Ovčina (Univerzitet „Džemal Bijedić“ u Mostaru) Marija Čutura (Sveučilište u Mostaru), te asistentica Lejla Škaljić, MA (Univerzitet „Džemal Bijedić“ u Mostaru), aktivno su participirali u radu dvodnevne konferencije, ostvarivši kontakte i unapređenje saradnje sa 90 učesnika iz skoro 30 gradova Jugoistočne Evrope.
Prisutni su razmjenjivali ideje i znanja najnovijih trendova u svojim oblastima, te su zahvaljujući partnerima u organizaciji i ujedno podršci lokalne poslovne i ICT zajednice, imali priliku čuti predavanja i iskustva o izgradnji uspješnih biznisa.
Prvi dan konferencije obilježila su uvodna predavanja nekih od najistaknutijih profesora u ovoj oblasti. Jedan od vodećih svjetskih autoriteta u teoriji i praksi menadžmenta, prof. dr. Isak Adižes, obratio se prisutnima putem videolinka i govorio na temu “Vještačka inteligencija i moderni menadžment i marketing”. Nakon profesora Adižesa, govorio je prof. dr. Jurica Pavičić, prorektor za međunarodnu saradnju Sveučilišta u Zagrebu i redovni profesor Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, na temu “Izazovi menadžmenta obrazovanja u uslovima razvoja vještačke inteligencije”. Uvodna predavanja zaključio je prof. dr. Milorad Novićević sa Univerziteta u Misisipiju u Sjedinjenim Američkim Državama, govoreći na temu “Vještačka inteligencija kroz prizmu etike”.
Domaćin narednog skupa – Univerzitet u Beogradu
Drugog dana konferencije, u okviru radnog segmenta, održane su tri paralelne sesije: Efikasnost menadžmenta i različiti modeli organizacije posla u uslovima razvoja digitalne ekonomije, kojim je moderirala prof. dr. Jasmina Ćetković; Digitalizacija i vještačka inteligencija kao dio kreativne destrukcije tradicionalne marketing paradigme, čiji je moderator bio prof. dr Boban Melović; i Preduzetnički ekosistem kao preduslov privrednog razvoja u digitalnom dobu, kojim je moderirala doc. dr Mirjana Kuljak.
Drugi dan skupa bio je i prilika za predstavljanje knjiga, diseminaciju rezultata projekata, kao i predstavljanje ideja i potencijala moguće saradnje između učesnika interkatedarskog skupa. U ovom segmentu, moderator je bio doc. dr. Ivan Radević.
Izborom Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu za domaćina interkatedarskog skupa za 2024. godinu, zatvoren je interkatedarski skup katedri za menadžment, organizaciju, preduzetništvo i marketing.
(NovaSloboda.ba)