SKB Mostar jedina u regiji primjenjuje “Loop X” za neurohirurške zahvate na kičmi

Sveučilišna klinička bolnica (SKB) Mostar u srijedu je predstavila najnoviji iskorak u radu Klinike za neurohirurgiju te bolnice, a riječ je o nabavci i primjeni najmodernijeg robotičkog uređaja za intraoperacijsko snimanje kičme “Loop X”.

“Moj cilj i želja je da iz ove bolnice pacijenti odlazekući, a ne u druge bolnice. U tom pravcu radimo godinama i mislim da smo puno toga napravili. U neurohirurgiji smo i tehnološki, a i kadrovski sve zaokružili i zahvaljujući profesoru (Josipu) Paladinu i njegovim učenicima možemo raditi skoro pa sve, ali i u drugim segmentima, kardiokirurgiji, kardiologiji. Bolnicu smo uistinu približili jednoj sofisticiranoj kući na visokom nivou u kojoj se radi sve”, kazao je direktor SKB-a Mostar Ante Kvesić.

Neurohirurg Josip Paladino kazao je kako je neurohirurgija strahovito ovisna o razvoju tehnologije.

“Neurohirurgija se bavi vjerovatno najsloženijim organom u ljudskom tijelu, cwntralnim nervnimsistemom, i zato nam je tehnologija bila jedan od načina kako smo uopšte stvarali prilike da se možemo boriti s problemima, bilo da se radi o bolestima krvnih žila ili tumorskim bolestima. Primjena interoperacijskog mikroskopa pokrenula je lavinu, otvorila nam novi svijet u dostupnosti lijepih, malih, sitnih detalja u mozgu i lobanjskom prozoru, zatim uvođenje ultrazvučnih uređaja kojima se može otklanjati tumore i slično”, kazao je Paladino.

Robotika je, dodaje, još jedan prelomni trenutak u struci.

“To su momenti koji određuju periode koji su pred nama u strateškom smislu. Robotika i primjena takve robotičke tehnologije otvara novi svijet koji se očituje u maksimalnoj preciznosti, egzaknosti i efikasnosti kod operacijskog rada u neurokirurgiji. Želio bih naglasiti da svi mladi ljudi, stručnjaci koji u tome učestvuju su iz Mostara, Širokog Brijega, gradova oko nas. To je i bila strategija doktora Kvesića da mi koji dolazimo i pomažemo zapravo omogućimo odrastanje ekipe domaćih ljudi, koji će ovde ostati i predstavljati nosioce struke”, kazao je Paladino.

Istakao je kako je SKB Mostar s ovakvom tehnologijom ušla u vrlo uski, ekskluzivni krug ustanova koje uopšte imaju mogućnost raditi na tom nivou tehnologije.

“Mašine nisu bitne, bitni su ljudi, ali bez mašina nema iskoraka”, naglasio je Paladino.

Specijalist neurohirurgije u SKB-u Mostar Marko Bošnjak kazao je kako Loop X predstavlja spoj najnovijih dostignuća u medicinskoj robotici, intraoperacijskom snimanju visoke razlučivosti i optičkoj navigaciji.

“Ovaj uređaj omogućava izvođenje operacija na kičmi s visokom preciznošću i sigurnošću, a kao takav predstavlja nove standarde u neurohirurškim zahvatima na kičmi. Mobilni robotički sistemi omogućavaju visokokvalitetno 2D i 3D snimanje, a podaci dobijeni ovim snimcima automatski se integrišu u navigacionisistem pružajući detaljan prikaz anatomije dijela kičme koji se operše. Ovo neurohirurzima omogućava da pažljivo planiraju zahvat i uz pomoć navedenog sistema sigurno postave implantate”, kazao je Bošnjak.

Dodaje kako su glavni rezultati primjene Loop X-a povećana preciznost pozicioniranja osteosintetskog materijala, smanjen rizik od komplikacija i kraće trajanje operacija.

“,Osim toga, ovaj uređaj doprinosi smanjenju izloženosti pacijenata i hirurškog osoblja ionizirajućem zračenju. Loop X značajno će unaprijediti sposobnost pružanja najbolje moguće njege pacijentima s problemima kičme”, kazao je Bošnjak.

Investicija u ovaj mobilni robotički sistem nije samo korak naprijed za SKB Mostar nego za cjelokupnu medicinsku zajednicu u BiH, a i šire, jer ova bolnica trenutno je jedina ustanova u čitavoj regiji koja primjenjuje navedeni uređaj.

(Fena)