Omladinski klub Novi Val predstavio je rezultate sveobuhvatnog istraživanja kvaliteta vode na teritoriji Grada Mostara. Ovo značajno istraživanje je predstavilo ključne informacije o mikrobiološkom i fizičko-kemijskom kvalitetu vode za piće, kao i prisustvo teških metala, čime je uspostavljena dublja slika stanja vodnih resursam saopšteno je iz udruženja.
Interpretaciju i analizu rezultata koje je obavila profesorica Lejla Riđanović, istaknuta stručnjakinja za ekologiju i zaštitu okoline, pokazale su zadovoljavajući kvalitet vode na mikrobiološkom i fizičko-hemijskom nivou, kao i temeljno istraživanje prisustva teških metala.
“Ovo istraživanje predstavlja važan korak u razumijevanju kvalitete vode koju konzumiramo. Visok kvalitet vode za piće ima ključni uticaj na naše zdravlje i blagostanje, i mi smo zadovoljni što rezultati ukazuju na higijensko zdravstvenu ispravnost vode za piće”, izrazila je svoje zadovoljstvo ovim rezultatima profesorica Riđanović.
U skladu s ciljevima istraživanja, Omladinski klub Novi Val je organizovao okrugli sto, na komrsu učestvovali predstavnici ZZJZ-HNK, OCD, profesori sa Univerziteta „Džemal Bijedić“ Mostar, predstavnik Agencije za područje Jadranskog sliva i predstavnik Vodovoda Mostar. Diskusija je bila plodna, s ciljem produbljivanja razumijevanja rezultata istraživanja i donošenja relevantnih zaključaka za buduće korake.
Analize vode su sprovedene na 8 različitih lokacija na teritoriji Grada Mostara, koje je radio Zavod za javno zdravstvo KS. Rezultati jasno potvrđuju da voda ispunjava parametre kvaliteta vode za piće iz gradskog Vodovoda Mostar, na 6 lokacija, dok analiza koja je rađena van vodovodnog sistema – rijeka Buna na Vrelu i ušću Bune ne ispunjava higijensku ispravnost vode za piće.
Važno je još jednom napomenuti da postoji izuzetak u slučaju Blagaja, gdje tehnički nije preporučljivo koristiti vodu za piće na izvoru Vrela rijeke Bune, kao i njenim tokom zbog prisustva Escherichia coli, Enterococcus kao i koliforminih bakterija, i da je to poznato već dugi niz godina.
Ovaj podatak naglašava važnost lokalnih saznanja i specifičnosti u vezi s kvalitetom vode na različitim lokacijama unutar istog područja i građani se upozoravaju da ne konzumiraju vodu iz rijeke Bune.
Od posebnong interesa u ovoj studiji bili su rezultati analiza teških metala, aluminij, arsen, kadmij,nikl, olovo i živa. U svim uzorcima nivoi ovih metala su bili daleko ispod graničnih vrijednosti prema važećem pravilniku. Ovi rezultati pokazuju dobro stanje vodovodnog sistema, kao i ispravan tretman vode što je naglasila profesorica Lejla Riđanović
Ukupno gledajući, ovakva istraživanja su od ključnog značaja za zdravlje i dobrobit stanovništva, jer omogućavaju praćenje i procjenu kvaliteta vode za piće i identifikaciju potrebnih mjera za zaštitu vodenih resursa.
Omladinski klub Novi Val izražava zahvalnost svim sudionicima i partnerima koji su podržali ovo istraživanje i doprinijeli njegovom uspjehu.
Eko HUB Blagaj, kojim koordinira Omladinski klub Novi Val Blagaj, pokrenut je u sklopu projekta “Misli o prirodi!”, koji implementira Centar za promociju civilnog društva, a finansijski podržava Švedska.
(NovaSloboda.ba)