Muftijstvo mostarsko u vezi sa napadima na vakufsku imovinu u Ljubuškom i pokušajima da se sruši legitimni Izvršni odbor

18.10.2023 u 14:39

Povodom protesta grupe građana koji su se proglasili kao “džemat Žabljak”, a koji su održani danas u Mostaru, Muftijstvo mostarsko u obavještenju za javnost podsjeća kako je o aktivnostima ove grupe koja je u proteklih godinu dana više puta nasrtala na predstavnike Medžlisa Islamske zajednice (MIZ) Ljubuški i vakufsku imovinu u ovom gradu informisalo više instance Islamske zajednice, ali i nadležne policijske organe i službe Grada Ljubuški.

Javnost podsjećaju da je u protekloj godini ova grupa građana obijala ulazna vrata i upadala u vjerske objekte, te nelegalno, bez pribavljanja bilo kakvih saglasnosti od nadležnih organizacionih jedinica i službi Islamske zajednice kao i nadležnih državnih organa, vršila radove na više vjerskih objekata na području Medžlisa Ljubuški.

“Ovakvim postupanjem, naova grupa je prouzrokovala nepopravljivu štetu na pojedinim vjerskim objektima, koje je ova zajednica dužna da štiti i koje je stavila na listu peticije za proglašenje nacionalnim spomenikom. U normalnim okolnostima, Islamska zajednica u BiH bi toplo prihvatila pomoć i zalaganja svih svojih vjernika i građana. Međutim, za Islamsku zajednicu je neprihvatljiv način na koji je to urađeno, posebno ako se ima u vidu da je to urađeno silom uz prouzrokovanje štete, bez dogovora, potrebnih saglasnosti i dozvola kao i bez uvida ko i iz kojih sredstava vrši radov”, navodi se u saopštenju.

Dalje se kaže da je u cilju mirnog rješenja problema i nastavka saradnje za opštu dobrobit svih s ovom grupom organizovan sastanak, na kome je dogovoreno da sve buduće aktivnosti grupe moraju biti usklađene s nadležnim tijelima Islamske zajednice, te pribavljena odgovarajuća odobrenja nadležnih državnih organa.

“Nizom krivičnih djela, neformalna grupa građana pokušava oduzeti subjektivitet i imovinu Islamske zajednice u Ljubuškom

“Nažalost, neposredno nakon održanog sastanka i postignutog dogovora, ova grupa je nastavila sa svojim upadima i neprihvatljivim ponašanjem kao da prethod MIZ Ljubuški su se, u skladu sa svojim dužnostima, suprotstavile ovakvim nelegalnim radnjama i ugrožavanju vjerskih objekata, za koje su odgovorni. Suočena sa otporom odgovornih osoba, ova grupa se fokusirala na njihovo diskreditovanje, a pogotovo glavnog imama, predsjednika IO Medžlisa i muftije mostarskog, kako upućivanjem raznih pisama, tako i iznošenjem neistina putem društvenih mreža i web portala”, podsjećaju iz Mostarskog muftijstva.

Naglašeno je da se po pitanju nezakonitih radnji ova grupa građana, nažalost, nije zaustavila samo na građevinskim radovima.

Bez dozvole i mimo svih procedura i važećih normativnih akata Islamske zajednice u BiH, ona je izvršila organizovanje nelegalnih struktura, zloupotrebljavajući ime Islamske zajednice.

Navodeći primjere kršenja normativnih akata Islamske zajednice u BiH, iz Muftijstva mostarskog ističu kako je ta neformalna grupa u tu svrhu „obavijestila javnost“ da su formirali tzv. džemat Žabljak i izabrali džematski odbor, te su nelegalno izradili pečat i memorandum džematskog odbora, koje znakove je Islamska zajednica registrovala i zaštitila.

“Zloupotrebljavajući ovako izrađeni pečat i znak Islamske zajednice u BiH ova grupa je zakazala i održane proteste, a postoje indicije da su na isti način i pod paravanom nepostojećeg džemata Žabljak, prikupljana i novčana sredstva od građana. U koje svrhe su navodno prikupljana ova novčana sredstva i za koje namjene su korištena, trenutno nije poznato”ističe se u saopštenju.

U daljim obrazloženjima se kaže da je, s obzirom na razne nelegalne radnje, a pogotovo zbog obijanja i ugrožavanja džamije na Žabljaku, te izrade i zloupotrebe zaštićenog znaka i pečata Islamske zajednice u BiH, MIZ Ljubuški putem svog zakonskog opunomoćenika podnio dvije krivične prijave Kantonalnom tužilaštvu Zapadnohercegovačkog kantona.

Stoga je, imajući u vidu rašireno i progresivno nelegalno djelovanje ove grupe građana, Medžlis Islamske zajednice Ljubuški u svrhu zaštite vakufske imovine i očuvanja kulturne baštine gradaovoj grupi očigledno smeta.

Današnjim saopštenjem, Muftijstvo mostarsko želi informisati javnost, a posebno stanovnike i džematlije Ljubuškog, da jedina legalna organizaciona jedinica Islamske zajednice na tom području je Medžlis Islamske zajednice Ljubuški, koji se sastoji od samo jednog džemata – Džemat Grad Ljubuški.

“Sve druge organizacije koje u svojim nazivima koriste naziv džemat samo su prevara javnost, Moramo, takođe, naglasiti, da ovo nije usamljeni napad na vakufsku imovinu s područja ovog Muftijstva. Na području Grada Mostara, takođe, postoje slični problemi, gdje su pojedinci uzurpirali vakufsku imovinu, a u čijoj zaštiti se ova zajednica suočava sa opstrukcijama i nedostatkom zaštite nadležnih organa”, kaže se u saopštenju.

Na kraju je istaknuta opredijeljenost Islamske zajednice u BiH i Mostarskog muftijstva da se svim zakonskim sredstvima i putem nadležnih državnih organa bori za očuvanje vakufske imovine i njeno korištenje u skladu s islamskim propisima i pravilima ove zajednice.

(NovaSloboda.ba)

Oglas