Prekinuta sjednica Gradskog vijeća Mostara, Statut i dalje na čekanju

Sjednica Gradskog vijeća Mostara, na kojoj su vijećnici, izmešu ostalog, trebali razmatrati Statut Grada Mostara, prekinuta je nakon što predloženi dnevni red nije usvojen.

Odmah na početku sjednice, prilikom rasprave o dnevnom redu, došlo je do suprotstavljenih mišljenja pojedinih političkih opcija. Predloženo je nekoliko dopuna dnevnog reda, kao i pomjeranje rasprave o Statutu Grada Mostara na početak sjednice, ali su svi ti prijedlozi odbačeni.

Nakon toga, Klub Hrvata odlučio je da neće podržati dnevni red zbog, kako je kazao predsjednik tog kluba Vlatko Marinović „kreiranja dnevnog reda na jednostran i samovoljan način“.

“Po informacijama koje smo dobili direktno iz Gradske uprave, odnosno od samog gradonačelnika Marija Kordića, više tačaka dnevnog reda namjerno nije uvršteno u dnevni red, a neke od njih su krucijalna pitanja, poput preraspodjele budžetskih sredstava Grada Mostara za hitne potrebe zdravstvenih radnika i svih uposlenika Doma zdravlja Mostara. Radi se o platama zdravstvenih radnika, naših sugrađana i apsolutno nam je neprihvatljivo da se na takav jednostran, besmislen i politički destruktivan način odbije takva tačka na današnjoj sjednici”, kazao je Marinović u izjavi za Fenu.

Poručio je kako je „samovolja i jednostranost predsjednika Gradskog vijeća Mostara Salema Marića nedopustiva“.

“Gospodin Marić konstantno u zadnjih nekoliko mjeseci vijećnicima dostavlja poziv za sjednicu s potpuno nepripremljenim dnevnim redom koji čak i u službenim materijalima stoji pod nazivom kao ‘mogući dnevni red’. S druge strane, ne dopuštajući gradonačelniku Kordiću da na samoj sjednici dopuni taj ‘mogući dnevni red’ tačkama koje su od suštinske važnosti za sve građane Grada Mostara, od tačaka privredne važnosti za samo funkcionisanje grada, zakonskog usklađivanja sa Zakonom o PDV-u, do one najvažnije koju sam ranije spomenuo i koja je morala biti prihvaćena na dnevni red i usvojena danas. To lično smatram najvažnijom odgovornošću trenutnog sastava Gradskog vijeća Mostara s obzirom na poziciju i važnost mostarskog Doma zdravlja. Destruktivno i samovoljno vođenje sjednica Gradskog vijeća neće proći i to je jedini razlog raspleta stvari na današnjoj sjednic”, istakao je Marinović.

Uoči početka sjednice, vijećnicima je podijeljeno pismo Američke ambasade u BiH u kome se pozivaju vijećnici da što prije usvoje Statut Grada Mostara, koji je 2004. godine nametnuo tadašnji visoki predstavnik, a da zatim, u okviru iste tačke dnevnog reda, usvoje izmjene Statuta u skladu sa stranačkim dogovorim SDA i HDZ-a BiH iz 2020. godine, koji je omogućio održavanje lokalnih izbora u Mostaru nakon 12 godina političke blokade.

“S obzirom na potpunu nepripremljenost od strane predsjednika Vijeća, koji je predlagač te tačke dnevnog reda, opet je u potpunosti zanemario ovlštenja komisije za Statut, pravne akte i nadzor zakonitosti Gradskog vijeća Mostara, jer u stvari poslovnička odredba te komisije je da samo ona predlaže tekst izmjena i dopuna Statuta s obzirom da se radi o stručnom radnom tijelu Vijeća. Svakako u potpunosti poštujemo sve ono što američki ambasador Murphy izražava kao zabrinutost u ovom trenutku, međutim, ne možemo ići protiv procedura i propisa koji su na snazi i u konačnici, ne bi se smjelo ići, pogotovo ne iz pozicije predsjedavajućeg Gradskog vijeća Mostara, protiv poslovničkih odredbi”, prokomentarisao je Marinović pitanje usvajanja Statuta Grada Mostar.

(Fena)