Klimatske promjene su posebno uočljive na sjevernom i južnom polu. Glečeri i ledene kape se tope. Na svjetskoj klimatskoj konferenciji u Dubaiju, naučnici upozoravaju na dramatične posljedice.
Loši izgledi za toplotne talase na Antarktiku: 2022. godine temperature su bile i više od 30 stepeni iznad normale. Stanište gentoo pingvina se smanjuje.
Veliko topljenje: U fjordu Scoresby u istočnom Grenlandu, glečeri se otapaju i led na površini teče u more kao slatka voda. Od 1992. godine, ledena masa Grenlanda se smanjila za 4,8 biliona tona
Simbolična životinja: Polarni medvjed na Spitsbergenu. Kada se zatvoreni ledeni pokrivač, važan za njihov lov, otopi, životinje ostaju na kopnu.
Christo za glečer: Dron slika švicarskog glečera Rone. Zaštićen je bijelim pokrivačima koji reflektiraju sunčevu svjetlost natrag u svemir
Pogled iz svemira: NASA satelitski snimak prikazuje ledeni pokrivač na Sjevernom polu u septembru 2022. Žuta linija označava septembarski prosjek od 1981. do 2010. godine.
Svjedoci: Istraživački brod “Cape Race” dovodi posjetioce na Spitsbergen. Doživljaj prolaznosti “vječnog leda”
Odredište Sjeverni pol: Antje Boetius, šefica Instituta Alfred Wegener u Bremerhavenu, na ekspediciji na Centralni Arktik 2023.
(focus)
Z. N.
(novaSloboda.ba)