Neformalna grupa građana danas će, u 13 sati, održati mirni ispred zgrade Delegacije Evropske unije u BiH. Cilj protesta je skrenuti pažnju na trenutnu krizu u Palestini i izraziti zabrinutost zbog direktne vojne, finansijske i diplomatske podrške koju EU i njene članice pružaju Izraelu, koja ultimativno pridonosi genocidu i etničkom čišćenju palestinskog naroda u Gazi.
Organizatori protesta traže da se obustavi bezuslovna podrška Izraelu, povući bilo koji vid podrške Izraelu s obzirom na dokaze o ratnim zločinima i kršenju ljudskih prava; obustaviti veze s režimom aparthejda, obustaviti diplomatske veze s izraelskom vladom dok ne prestane kršiti međunarodno pravo; nametnuti sankcije Izraelu ekvivalentne onima primijenjenima u drugim geopolitičkim kontekstima, te pozvati na odgovornost vojno i političko osoblje Izraela uključeno u ratne zločine protiv palestinskih civila; uvesti embargo na uvoz oružja u Izrael; obustaviti trgovinu sa Izraelom; bustaviti dodjeljivanje grantova i bilo koga drugog vida finansiranja Izraela.
Sa protesta će biti poslata otvorena pisma upućena predsjednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen, predsjednici Evropskog parlamenta Roberti Metsola i Visokom predstavniku za vanjske poslove i bezbjedonosnu politiku Josepu Borellu
Protest će trajati 30 minuta.
(NovaSloboda.ba)