Kajganić:Debevec i Mehmedagić osumnjičeni za prisluškivanje sudija i zaposlenika Tužilaštva BiH

Glavni tužilac Tužilaštva Bosne i Hercegovine Milanko Kajganić potvrdio je danas kako su Ranko Debevec, predsjednik Suda BiH, i Osman Mehmedagić, bivši direktor Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSABiH), koji su u ponedeljak uhapšeni po naredbi Tužiteljstva BiH, osumnjičeni za zloupotrebu položaja na način što su nezakonito prisluškivali sudije Suda BiH i zaposlenike Tužilaštva BiH.

Kajganić je na press konferenciji kazao kako se radi isključivo o predmetu Tužilaštva BiH, te da je istraga vođena samo u Tužilaštvu uz značajnu podršku OSA-e BiH, a da ni jedna druga agencija nije bila uključena u predistražne i istražne radnje.

“Pripadnici SIPA-e su upoznati o predmetu sat vremena prije izvršenja naredbe za lišenje slobode”, dodao je Kajganić, ocijenivši kako je njihov angažman bio profesionalan i na najvišem nivou.

Istovremeno je naveo kako su Debevec i Mehmedagić lišeni slobode radi razloga, predviđenih Zakonom o krivičnom postupku, odnosno zbog činjenice da su postojali pritvorski razlozi, a da bi Tužilaštvo BiH moglo nesmetano prikupiti neophodne dokaze.

Kako je nadalje naveo, u javnosti su do sada plasirane različite informacije u vezi s razlozima za donošenje naredbe za provođenje istrage protiv spomenutih osumnjičenika, a koje, prema njegovoj ocijeni, nisu tačne.

“Do sada, na osnovu naredbe koju je postupajući tužilac donio, prikupljeni su dokazi da su dvojica osumnjičenih, koji su lišeni slobode, počinili krivična djela zloupotrebe položaja na način što su nezakonito prisluškivali sudije Suda BiH i zaposlenike Tužilaštva BiH prilikom provođenja određenih istražnih radnji u predmetima Tužilaštva i Suda BiH”, kazao je Kajganić, koji je kasnije, odgovarajući na novinarska pitanja, naveo kako se to odnosi na dešavanja  iz 2020. godine.

Precizirao je kako, za sada, nema dokaza da su spomenute nezakonitosti (prisluškivanje) vršene prema određenim političkim ličnostima, političkim partijama ili bilo kojim drugim fizičkim osobama u BiH, “ali i da će se, naravno, provjeriti sve informacije”.

“Nakon analize svih dokaza, znaće se u kome smjeru će istraga dalje da teče”, kazao je glavni tužlac Tužlaštva BiH, navodeći da su osnove sumnje u ovom slučaju već potvrđeni činjenicom da je sudija za prethodni postupak već izdao naredbe za pretrese nepokretnih i pokretnih stvari osumnjičenih i drugih osoba.

Kajganić je, takođe, potvrdio informaciju o tome da je advokatica Vasvija Vidović lišena slobode, te da je to učinjeno iz razloga što postoji osnova sumnje da je počinila krivično djelo – sprečavanje dokazivanja.

Na u pitanje u vezi s razlozima zadržavanja advokatice Vidović, Kajganić je potvrdio kako je ona (Vidović) pokušala iznijeti iz prostorija SIPA-e jedan telefon, koji je bio skriven kod osumnjičenog.  

Dodao je kako će osobe lišene slobode u poslijepodnevnim satima biti predane Tužiteljstvu BiH koje će, nakon ispitivanja, odlučiti o daljim koracima.

Kajganić je na početku obraćanja naveo kako se jedino u Tužilaštvu BiH može dobiti pravovremena i tačna informacija o svim predmetima, te da sve druge informacije koje dijele osobe koje nisu iz Tužilašva BiH, predstavljaju netačne informacije,špekulacije i dovode do dezinformisanja javnosti.

“Ako neko mimo Tužilaštva BiH iznosi informacije u javnost o predmetima na kojima radi Tužilaštvo BiH, to znači da je do tih informacija došao neovlašteno i da ih neovlašteno distribuira”, kazao je glavni tužlac Tužilaštva BiH, pozivajući sve u BiH da, kada se radi o predmetima Tužilaštva BiH, da se obraćaju isključivo tom tužlaštvu.   

(Fena)