Lajčak se u Prištini sastaje s premijerom i predsjednicom Kosova

Posebni izaslanik Evropske unije za dijalog Kosova i Srbije Miroslav Lajčak susrešće se danas u Prištini s kosovskim premijerom Albinom Kurtijem te predsjednicom Kosova Vjosom Osmani nakon što je u ponedeljak EU pozvala Kosovo da odgodi odluku o suspenziji srbijanskog dinara.

Kako je psaopšteno iz kosovske Vlade, Kurti i Lajčak susršće se u 15 sati i to nakon Lajčakovog susreta s predsjednicom Kosova Vjosom Osmani.

Ovo je prva ovogodišnja Lajčakova posjeta Kosovu, a dolazi nakon odluke Centralne banke Kosova o suspenziji dinara u platnom prometu u toj zemlji od 1. februara.

Lajčak se u ponedeljak u Beogradu sastao sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem, koji je ranije upozoravao da odluka o ukidanju dinara predstavlja pokušaj da se ukine dijalog Beograda i Prištine i pokušaj progona srpskog naroda s Kosova.

“Ukazao sam na nužnost formiranja Zajednice srpskih općština, najhitnijeg održavanja lokalnih izbora na sjeveru Kosova i zatražio podršku Evropske unije u zaustavljanju daljih provokacija koje dolaze iz Prištine”, objavio je Vučić na svom Instagram profilu nakon sastanka  s Lajčakom.

Lajčak je kazao kako je s Vučićem razgovarao o “strateškoj perspektivi za 2024. godinu, te da su sagledali stanje u dijalogu i razgovarali o idućim koracima u normalizaciji odnosa s Kosovom.

Zabrinutost zbog isključivanja dinara iz platnog prometa na Kosovu izrazila je i američka vlada, koja je pozvala Kosovo da preispita spomenutu odluku koja bi mogla negativno uticati na srpsku zajednicu.

NAli, guverner Centralne banke Kosova Ahmet Ismaili istakao je da euro ostaje jedina službena valuta i nudi opcije za dinarske transakcije.

Lajčak je u ponedeljak u Beogradu kazao kako bi uskoro u Bruxellesu mogao biti organizovran sastanak glavnih pregovarača Kosova i Srbije Besnika Bislimija i Petra Petkovića.

Srbija i Kosovo pod pokroviteljstvom Evropske unije vode pregovore o normalizaciji odnosa, a Beograd insistira od Prištine da formira Zajednicu srpskih opština (ZSO), što je kao obavezu prihvatila sporazumom pod pokroviteljstvom EU-a u aprilu 2013. godine.

Priština, pak, traži da Srbija potpiše evropski plan za Kosovo iz feebruara i aneks usaglašen u martu u Ohridu, te da Kosovo prizna i de facto i de iure.

Službeni Beograd kategorički odbija priznanje, uz argument da je “samoproglašena nezavisnost” Kosova suprotna načelima međunarodnog prava.

(Fena)