Udruženje Otac uputilo obavještenje roditeljima djece s neurorazvojnim rizicima, kao i djece s teškoćama

S ciljem pružanja najbolje moguće zaštite i podrške djeci sa neurorazvojnim rizicima, kao i djeci s teškoćama u razvoju, Udruženje Otac, zajedno sa svojim stručnim timom, organizuje podršku s područja logopedije, fizioterapije, edukacijske rehabilitacije, psihologije i senzorne integracije.

Poštujući individualne potrebe svakog djeteta, u saradnji s porodicom, ali i drugim ustanovama, stručni tim transdiciplinarnim pristupom planira i provodi adekvatan oblik podrške s ciljem poboljšanja kvaliteta života djece i njihovih porodica, saopšteno je iz Udruge Otac.

“Pružamo podršku u motoričkom razvoju djeteta od najranije dobi, koristeći različite principe i tehnike s ciljem iskorištavanja maksimalnog potencijala djeteta, kao i podsticanja psihomotornog razvoja. Pristupi na kojima se planira procjena i način fizioterapijske podrške: Neurorazvojna rehabilitacija prema Bobathu, Maes pristup, senzorna integracija, Bowen tehnika i Emmett tehnika”, navode.

Provođenjem psihološke procjene, kako kažu, dobija se uvid u djetetovo socijalno i emocionalno funkcionisanje, kao i kognitivne potencijale i sposobnosti, te se na osnovu provedene procjene planira individualna podrška za optimalan razvoj djeteta.

Osim direktne podrške djetetu, kroz edukaciju i savjetovanje provodi se i porodici usmjerena podrška, kao ravnopravnom članu tima u skladu s njihovim potrebama.

Logoped radi procjenu statusa komunikacionog i govorno-jezičnog razvoja.

Koristeći sve raspoložive resurse kao i znanje pruža podršku prilikom dijagnostike različitih poremećaja komunikacije, jezika i govora, te podršku prilikom svladavanja komunikacijskih teškoća.

Edukacijski rehabilitator pruža holističku podršku kroz edukacijsko-rehabilitacijsku procjenu i podršku kroz individualni i grupni pristup u skladu s potrebama djeteta, njegove porodice, ali i šire zajednice u koju je uključeno.

Pristupi na kojima se planira procjena i način edukacijsko.rehabilitacijske podrške su senzorna integracija, terapija igrom, Montessori pedagogija i načela rane intervencije.

Iz Udruženja pozivaju sve zainteresovane roditelje da se prijave za tretmane putem e-mail adrese “info@udrugaotac.com”.

(Fena)