Bivši slovački prozapadni ministar vanjskih poslova Ivan Korčok ostvario je u subotu iznenađujuću pobjedu u prvom krugu predsjedničkih izbora, ali put do konačne pobjede nad koalicionim partnerom Roberta Fica, Peterom Pellegrinijem, neće biti lak i on će morati boriti se sa sve problematičnijim vanjskopolitičkim stavom vladajuće stranke u odnosu na Rusiju i Ukrajinu, piše Euractiv.
Korčok je sa 42,5 posto glasova prošao bolje nego što su predviđale ankete. Većina je prognozirala tijesnu pobjedu Pellegrinija, predsjednika parlamenta i lidera vladajuće stranke Hlas, ali je nakon prebrojavanja glasova sakupio samo 37 posto.
Govoreći nakon rezultata, pobjednik prvog kruga odmah se usmjerio na vladajuću stranku i tekuću diplomatsku krizu sa bliskim saveznicima Slovačke.
“Svakako sada moram razgovarati sa biračima vladajuće koalicije, koji se ne slažu s tim kuda vlada vodi Slovačku, posebno u vanjskoj politici”, rekao je Korčok nakon što je objavljena njegova pobjeda, misleći na Ficov prijateljski stav prema Rusiji.
“Oni se sigurno ne slažu s načinom na koji se distanciramo, vrijeđamo naše najbliže partnere i palimo mostove sa nama najbližima, Češkom i Poljskom. To nije dobro za Slovačku”, dodao je bivši ministar vanjskih poslova.
Slovačka se suočava sa sve većom izolacijom od svojih susjeda, uključujući isključenje sa sastanaka u Ukrajini, kao i unutar EU i NATO-a i suspenziju međuvladine saradnje sa Češkom zbog Ficovih proruskih stavova i stava o ratu u Ukrajini.
Pellegrini je čestitao Korčoku, ali i napomenuo da zbir rezultata pokazuje da “većina Slovaka ne želi liberalno-desno-progresivnog predsjednika”.
Sljedeće i posljednje sučeljavanje između Korčoka i Pellegrinija održaće se 6. aprila.
Međutim, uprkos Korčokovom trijumfu u prvom krugu, ništa nije riješeno, jer ankete i stručnjaci ističu da bi Pellegrini mogao krenuti u mobilizaciju glasača poraženih kandidata.
Prema političkim analitičarima Grigoriju Mesežnikovu, predsjedniku Instituta za javne poslove u Slovačkoj, i Radoslavu Štefančiku sa Ekonomskog univerziteta u Bratislavi, Korčokova konačna pobjeda zavisiće od kombinacije faktora.
Ključno će biti hoće li privući neglasače i za koga će u drugom krugu glasati najveća slovačka manjina, Mađari.
Ali, ono što će se dalje dogoditi za pristalice Štefana Harabina, proruskog bivšeg ministra pravde koji je bio treći sa samo 11,7 posto glasova, biće ključno.
“Da bi Korčok pobijedio, bio bi potreban izostanak Harabinovih birača u drugom krugu i podrška Korčoku od strane zapadnih kandidata”, istakao je Štefančík.
Vrijednosti Harabinovih glasača dobro odjekuju s koalicijom Roberta Fica. To potvrđuje i činjenica da je Andrej Danko, lider koalicione stranke SNS, odustao od predsedničke kandidature u korist Harabina umesto Pelegrinija.
(Fena)