Umjetnost čišćenja je u malim promjenama: Smanjimo digitalni otpad zajedno

Jeste li znali da internet i njegovi povezani sistemi godišnje proizvode čak 900 miliona tona CO2? Radi bolje ilustracije, to je više od emisija cijele svjetske avio industrije. Dok se globalna mreža širi, tako i njezin utjecaj na okolnu postaje sve značajniji.

Predviđanja sugerišu da će do sljedeće decenije internet potrošiti čak 20 posto ukupne svjetske energije, pri čemu će skladišta podataka do 2025. godine koristiti čak petinu sve proizvedene energije, postajući tako jedan od najvećih zagađivača. Alarmantno je i koliko se energije nepovratno troši u digitalnom prostoru, a primjer za to je podatak da se svake minute pošalje 240 miliona e-mailova, od kojih čak 20 posto nikada ni ne bude otvoreno.

Osim toga, i pojedinačno korištenje interneta ima svoj ekološki pečat. Na primjer, prosječan korisnik koji primi 20 e-mail poruka dnevno stvara količinu emisija CO2 usporedivu s automobilom koji pređe 1.000 kilometara. Čak i jednostavna radnja, poput poput pretraživanja interneta, troši istu količinu energije kao sijalica od 60W upaljena oko 17 sekundi.

Jedan od najvećih paradoksa modernog internet doba je činjenica da se 90 posto online podataka nakon tri mjeseca nikada više ne upotrebljava, pročita ili posjeti. To znači da se ogromne količine resursa, uključujući i energiju, troše na pohranu i prenos informacija koje često postaju zaboravljene u beskonačnom digitalnom prostoru.

Kako je danas internet neizostavni dio naših života i koristimo ga za komunikaciju s drugima, posao, plaćanje računa, pa čak i za pokretanje kućanskih uređaja, s njime dolaze i određeni izazovi. Jedan od tih izazova je digitalni otpad, koji često ostaje nezapažen. Upravo zato novo, četvrto izdanje projekta “Čista umjetnost”, u okviru koga se provodi ovogodišnja kampanja “Čista umjetnost je umjetnost čišćenja”, ima za cilj doprinijeti smanjenju digitalnog i elektronskog otpada, a time i očuvanju okoline.

“Zaista, nismo ni svjesni da malim promjenama svako od nas može smanjiti digitalni otpad. Na primjer, s naših računara, tableta i pametnih telefona možemo ukloniti sve nepotrebne datoteke, fotografije, videozapise, aplikacije i e-mail poruke, te tako osloboditi prostor, poboljšati rad uređaja ali i sačuvati okoliš”, kazao je Nenad Maslovarić, menadžer za IS/IT operacije kompanije Nestlé za Jugoistočnu Evropu.

Takođe, za očuvanje Planete, važno je i pravilno zbrinjavati stare elektronske uređaje. Recikliranje elektronskog otpada ne samo da smanjuje količinu smeća na deponijama, već i pomaže u očuvanju dragocjenih resursa. Stoga, najveća svjetska prehrambena kompanija Nestlé, kojoj je cilj smanjiti svoj uticaj na okolinu kako globalno, tako i lokalno, u saradnji s firmama Bingo Retail i Kim Tec Eko, poziva sve građane Bosne i Hercegovine, a naročito mlade da odlože elektronski otpad u posebno označene kontejnere koji su postavljeni u BCC Sarajevo, BCC Ilidža, BTC Živinice, BCC Tuzla i Bingo Banja Luka.

Očuvanje okoline za buduće generacije nije luksuz, već odgovornost, koju svi moramo prihvatiti, pa zato zajedno smanjimo digitalni i elektronski otpad. 

(NovaSloboda.ba)