Likovna monografija Salim Obralić, koju potpisuju dva istaknuta istoričara umjetnosti prof. dr. Ibrahim Krzović i prof. dr. Aida Abadžić Hodžić, u izdanju Bošnjačkog instituta – Fondacije Adila Zulfikarpašića, prva je i obimna studija o slikaru Salimu Obraliću, u kojoj su autori sistematski i detaljno predstavili stvaralaštvo jednog od najosebujnijih i najupečatljivijih bosanskohercegovačkih grafičara.
U sklopu manifestacije Mostarsko ljeto 2024, a u organizaciji Muzeja Hercegovine održana je promocija monografije Salim Obralić uz popratnu izložbu radova Salima Obralića. Prisutnima se u ime organizatora obratio direktor Muzeja Hercegovine Asim Krhan, kao i direktorica Bošnjačkog instituta – Fondacije Adil Zulfikarpašić Amina Rizvanbegović Džuvić.
Promotori su bili Lamija Neimarlija, docentica na Akademiji likovnih umjetnosti, Salko Pezo, akademski slikar i Ermin Lagumdžija, kustos Zbirke umjetničkih djela Bošnjačkog instituta.
“Pripala mi je ta čast da govorim o svom profesoru Salimu Obraliću. Obralić je, prije svega, bio jedan izuzetan čovjek, slikar, pedagog, istraživač. Prvenstveno je poseban njegov odnos prema studentima, a to mogu reći iz prve ruke s obzirom da sam bio njegov student. Od profesora sam mnogo naučio i zaista mi je čast govoriti o njemu i njegovom stvaralaštvu”, rekao je akademski slikar Salko Pezo.
“Monografija okuplja skoro pola vijeka dugo djelovanje Salima Obralića – umjetnika i profesora Akdemije likovnih umjetnosti. U monografiji je sa različitih aspekata sagledano djelo Salima Obralića, kako sa aspekta istoričara umjetnosti tako i likovnih kritičara, ali i umjetniku bliskih osoba. Zbog toga smatram da po sistematičnosti, poliperspektivnom pristupu i polifoniji glasova od onih stručnih do bliskih i prisnih ova monografija zaista predstavlja vrijedno svjedočanstvo o životu i djelu Salima Obralića”, kazala je o monografiji docentica na Akademiji likovnih umjetnosti Lamija Neimarlija
Moderator i jedan od promotora, kustos Zbirke umjetničkih djela Bošnjačkog instituta, Ermin Lagumdžija rekao je da monografiaj donosi novu vrijednsot u istoriju umjetnosti BiH.
Naredni sadržaj u okviru manifestacije “Mostarsko ljeto” zakazan je za 18. juli, kada će, u organizaciji Narodne biblioteke Mostar, u bašti Yunuz Emre Instituta, s početkom u 20 sati, biti upriličena veče sjećanja na Dževada Karahasana i Nedžada Ibrišimovića.
(NovaSloboda.ba)