Medžlis Islamske zajednice Mostar nakon sinoćnjeg grubog propusta osoblja zaduženog za protokol centralne ceremonije obilježavanja 20. godišnjice obnove porušenog Starog mosta izražava nezadovoljstvo zbog nedoličnih radnji pojedinaca koji su samoinicijativno iskoristili posjetu najviših državnih zvaničnika za ličnu reklamu i samopromociju u objektu Sultan Selimova mesdžida na Starom mostu,stoji u saopštenju MIZ-a Mostar.
S tim u vezi, MIZ Mostar podsjeća bosanskohercegovačke zvaničnike i domaću javnost da je prostor takozvana Old bridge gallery, odnosno Sultan Selimov mesdžid Islamskoj zajednici otet od strane privatnih lica. Ta lica, suprotno fetvi Vijeća za Fetve Islamske zajednice u BiH kojom je jasno zabranjena trgovačka djelatnost u Sultan Selimovom mesdžidu, skrnave sakralni prostor i u njemu obavljaju trgovinu i ostvaruju višemilionski profit.
“Više od jedne decenije, Medžlis Islamske zajednice Mostar nije u mogućnosti da uđe u posjed svog objekta, zbog neprovođenja zakona od strane nadležnih gradskih službi. Osobe koje u tom prostoru vrše nelegalnu djelatnost nemaju validnog ugovora o zakupu, što Poreznoj upravi nije predstavljalo smetnju da im izdaju porezno rješenje i ID broj o obavljanju trgovačke djelatnosti-privatni zanat, iako oni po zakonu ne ispunjavaju nikakve uslove za to. Nadležna gradska inspekcija u Odjelu za privredu, komunalne i inspekcijske poslove po ovom pitanju već godinama eskivira da postupi po Zakonu i riješi gorući zahtjev Islamske zajednice-povrat mesdžida titularu.
Izvršna vlast Grada Mostara, gradonačelnik Mario Kordić, iako u više navrata upoznat sa ovim problemom nije pokazao ni trunku volje da svojim podređenima u gradskim službama izda nalog da se dugotrajna blamaža i otimanje sakralnog objekta Islamske zajednice konačno prekine.
Nije nam poznato na koji način je došlo do toga da visoka delegacija posjeti ovaj prostor i iz kojih razloga, ali smo mišljenja da je neprimjereno da tako visokim delegacijama poklone uručuju ili objašnjavaju kulturno-istorijske vrijednosti Starog mosta osobe koje za to nisu certifikovane i nemaju akademskog zvanja, uprkos činjenici da u Mostaru postoje ustanove i ,čija je to primarna djelatnost. Medžlis Islamske zajednice Mostar izražava nadu da se ovakvi propusti više neće dešavati i još jednom apeluje na gradsku administraciju na dosljedno provođenje zakona. Očekujemo i od viših nivoa vlasti da se uključe i pomognu u rješavanju ovog dugogodišnjeg problema s kojim se Islamska zajednica u Mostaru suočava”, navodi se na kraju saopštenja MIZ Mostar.
(NovaSloboda.ba)