Vlasti u Srbiji suočavaju se sa sve žešćim otporom rudarenju litija nakon što je Beograd 19. jula s Evropskom unijom potpisao memorandum o strateškom partnerstvu u održivim sirovinama, pokrenuvši tim dokumentom novi talas skoro svakodnevnih protesta diljem zemlje.
U utorak naveče protesti su održani na ulicama Sremske Mitrovice, Jagodine, Inđije i Knića, odakle su demonstranti zatražili da međunarodna korporacija Rio Tinto, koja planira kopati litij, napusti Srbiju.
Memorandumom s EU-om “o strateškom partnerstvu u održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima”, vlast je podstaknuta u namjeri da započne iskopavanje litija, čemu se iz dana u dan snažnije protive ekološki aktivisti, građanski pokreti i oporzicija, podsjeća Hina.
Ključni argument demonstranata je da bi rudarenje litija u poljoprivredno razvijenoj regiji na zapadu zemlje prouzrokovalo nemjerljive štete okolini i lokalnoj zajednici, a poruke građana s dosadašnjih protesta su da ne žele žrtvovati zdravlje i životnu sredinu radi kratkoročnih i nejasnih ekonomskih koristi.
Uz to, čelnike vlasti optužuje se i za korupciju i pogodovanje međunarodnoj rudarskoj korporaciji Rio Tinto.
Protesti su do sada održani u 30.ak gradova diljem Srbije, nazočile su im tisuće ljudi, a najavljeno je da će do subote prostesta biti u još 20. ak gradova.
Centralni protestni skup zakazan je u Beogradu za 10. avgust, što je rok koji su ekološka udruženja i demonstranti dali srbijanskoj vladi da napiše i parlamentu uputi zakon o trajnoj zabrani geoloških istraživanja i eksploatacije litija i bora u Srbiji.
Afera vezana uz rudarenje litija, koje u zapadnoj Srbiji, na plodnom poljoprivrednom području regije Jadar, planira multinacionalna kompanija Rio Tinto, aktualizovana je prije nešto više od dvije godine, a srbijanska je vlada u januaru 2022. godine, suočena s masovnim protestima koji su tada na ulice izveli desetine hiljada ljudi, ukinula dozvolu toj kompaniji.
Ustavni sud je nedavno poništio vladinu odluku iz 2022. godine o ukidanju dozvole, a par dana kasnije vlada je ekspresno donijela novu uredbu i tako “vratila u život” projekat Rio Tinta.
Dok demonstranti, ekološki aktivisti i opozicija optužuju čelnike vlasti za korupciju i lobiranje za interese Rio Tinta, najviši državni dužnosnici uzvraćaju optužbama da “cilj protesta nisu ekologija i zdravlje”, veće rušenje predsjednika Srbije.
“Svaki skup u Srbiji, koji se ovih dana organizuje, navodno protiv projekta Jadar, zapravo je politički skup, koji služi za rušenje Aleksandra Vučića”, rekao je u utorak premijer Miloš Vučević.
Suočena s novim valom protesta, koji prijete da postanu još masovniji, vlast ih pokušava amortizovati ofanzivnim istupima najviših državnih dužnosnika u provladinim medijima, uz to uvjerena je u podršku evropskih i njemačkih kompanija, koje obećavaju otvaranje tvornica za proizvodnju baterija.
Jedan od tih pokušaja je i formiranje posebnog zdravstvenog tima pri Ministarstvu zdravlja, koji bi u pripremnoj fazi trebao nadgledati sve zdravstvene aspekte i opasnosti potencijalnog rudarenja litija i strateških sirovina.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar obećao je da će taj tim objelodaniti sva mišljenja i svaki prijedlog, te na terenu provjeriti šta se sve planira i kakvog uticaja ima na zdravlje i okolina.
“Molim građane da ne nasjedaju na neprovjerene priče. Nemamo nikakav prijedlog, ali kada stigne razmotrićemo sve aspekte može li doći do bilo kakvog ugrožavanja zdravlja”, rekao je Lončar u utorak za RTS.
Lončar je rekao da tim čine “ugledni stručnjaci”, te da će oni moći angažovati “sve one za koje misle da su im potrebni u zadatku koji su dobili od predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i države”.
Lokalni mediji kasnije su objavili da je četvoro od osam članova tima zdravstvenih stručnjaka bilo na popisu više od 2.000 ljudi koji su podržali listu “Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane” na izborima održanim krajem prošle godine.
(Fena)