Altermostar je medijski projekat posvećen autorskom muzičkom stvaralaštvu u Mostaru realizovan na AbrašRadiju, community mediju Omladinskog kulturnog centra Abrašević. Cilj mu je sakupljanje i dijeljenje informacija o rasutoj mostarskoj muzičkoj sceni, u prvom redu onoj alternativnoj i nezavisnoj, kako bi se podstakao interes i olakšalo dalje istraživanje ovog manje poznatog, ali kontinuirano aktivnog mostarskog fenomena.
Prva online edicija, objavljena i promovisana 31. avgusta u OKC Abrašević, donosi pregled osnovnih informacija o preko 150 mostarskih bendova/izvođača iz proteklih 50 godina, razvrstanih prema decenijama početka rada, muzičkim pravcima, muzičarima, producentima, te koncertnim i studijskim prostorima koji ih povezuju.
Rad na arhivi je uveliko potpomognut rijetkom, ali izuzetno korisnom literaturom. KnjigaPregled stvaralaštva u Mostaru(2017.) autora Salke Šarića sadrži posebno značajno poglavlje posvećeno popularnoj kulturi u Mostaru, iz koga je prikupljena većina osnovnih informacija o bendovima iz prve tri decenije ove edicije.
Građa za preostale dvije decenije rezultat je komunikacije sa velikim brojem muzičara, novinara i uopšte ljubitelja nezavisne kulture i Mostara, pretraživanja postojećih medijskih arhiva, dostupnih ili arhiviranih sadržaja lokalnih i domaćih medija, online foruma, YouTube kanala, fragmentovanih popisa, playlisti, društvenih mreža, muzičkih blogova i portala, a dijelom svakako i referisanja na ličnu arhivu, sjećanja i poznavanja.
Arhivi je najviše pomogao fond informacija i znanja dostupnih u Omladinskom kulturnom centru Abrašević. Zahvaljujući arhivama ranijih istraživanja fenomena nezavisne kulture, posebno prijeratnog Mostara, iz koga je ostalo jako malo dokumenata, ali dovoljno sjećanja, ozbiljnije je uzet u obzir specifični društveno-politički kontekst prikupljenog materijala. Isto se odnosi i na sadržaje, kojima su medijski kanali OKC Abrašević dokumentovali dešavanja na poslijeratnoj mostarskoj nezavisnoj kulturnoj sceni.
Svi poklonici mostarske scene i/ili arhiviranja pozvani su podržati i pomoći Altermostaru – informacijama, dopunama, ispravkama, preporukama, medijskim materijalima, fotografijama, videima, snimkama, sjećanjima na mostarske bendove i izvođače, mjesta svirki, muzičkih okupljanja, proba, snimanja, kao i direktnom podrškom održavanju i rastu naše medijske produkcije i/ili promocijom naše stranice. Arhiva ostaje work in progress do 2025. Godine, kada je planirano njeno objedinjavanje u knjiško izdanje.
Želja projekta je, prije svega, snažiti nezavisnu kulturnu scenu u Mostaru, dati priznanje lokalnom autorskom stvaralaštvu, ohrabrivati buduću kreativnost i slobodu u muzici, te podsticati osjećaj lokal-patriotizma koga posebno nedostaje među mladim ljudima u našem gradu.
Rad na ovom projektu posvećen je Huseinu Oručeviću (1969-2024.), novinaru i umjetniku, nesebičnom učitelju, neumornom promoteru najkvalitetnijeg savremenog zvuka, istinskom prijatelju domaće alternativne scene.(NovaSloboda.ba)