Karađoz-begova medresa obilježila 467 godina od osnivanja i 29 godina od reaktiviranja

Karađoz-begova medresa u Mostaru obilježila je 467 godina od osnivanja i 29 godina od reaktiviranja svog rada.

Obilježavanje ovog značajnog datuma upriličeno je u atriju Karađoz-begove medrese, a svečani program izveli su učenici i učenice najstarije vaspitno-obrazovne institucije u Hercegovini.

U uvodnom dijelu programa, odlomak Kur’ana proučio je učenik Ahsen Čavak, dok su pozdravne riječi na arapskom, turskom i engleskom jeziku uputile učenice Sara Bushnaq, Fatima Gerin i Tejma Hodžić.

Prisutni su se podsjetili i na tekst vakufname najvećeg vakifa Hercegovine, čuvenog Karađoz-bega, koji je interpretirao profesor Meadin Mrndžić.

Programu su prisustvovali d. Salem-efendija Dedović, muftija mostarski, profesori, vaspitači, zaposleni i učenici Karađoz-begove medrese.

 

Poruku je uputio profesor hafiz Aid Tulek, direktor Karađoz-begove medrese i diplomant prve poslijeratne generacije.

„Dvadeset i devet godina od reaktiviranja Medrese jeste vrijeme koje je prošlo, vrijeme u kojem smo postigli dobre rezultate, ali i vrijeme koje nas obavezuje da nastavimo raditi ustrajno i kvalitetno, onako kako je plemeniti Karađoz-beg odredio u svojoj vakufnami. Ove godine smo upisali tridesetu generaciju učenika, što je jedna lijepa i sretna okolnost za nas, jer je ovo jedna brojna generacija. Generacija je to koja će, sa starijim učenicima naše škole, postići dobre rezultate i donijeti lijepe vijesti svima nama u Karađoz-begovoj medresi i Islamskoj zajednici u Bosni i Hercegovini“, poručio je direktor Tulek.

Interpretacijama medresanskih ilahija i kasida program su upotpunili članovi i članice Hora Karađoz-begove medrese, dok su recitatori kroz određena obraćanja ukazali na važnost znanja.

U tom smjeru išla je i poruka d. Salem-efendije Dedovića, muftije mostarskog i predsjednika Školskog odbora Karađoz-begove medrese.

„Obaveza ove škole je da daje svoj doprinos ovom gradu i ovoj našoj regiji, čitavoj državi Bosni i Hercegovini. Onda valja zastati pred tom činjenicom i zapitati se da li odgovorno ispunjavamo taj preuzeti emanet, shvatajući da je to velika istorija, koja obavezuje i traži puno više od nas. Koliko god dajemo, možemo davati više i obavezni smo davati više. Nikada ne možemo dati dovoljno. Zašto ne možemo dati dovoljno? Zato što živimo u takvom vremenu, u takvim prilikama i s takvim izazovima. Velika je stvar da je Mostar kao nijedan drugi grad pretrpio i trpi i nosi i dan-danas veliko breme. Ova Medresa obnovljena je i reaktivirana Medresa, dala je i daje doprinos izgradnji poslijeratnog Mostara. Na isti način, kako se Mostar razvijao, dizao iz pepela, podižući se iz ničega, tako se dizala i rasla Karađoz-begova medresa”, istakao je muftija Dedović.

M. M.

Foto: Ahmed Šošić