U Hrvatskoj je 2000 beskućnika, 10.000 ljudi živi u neadekvatnim prostorima

U Hrvatskoj ima više od 2000 beskućnika i samo 420 mjesta u prihvatilištima i prenoćištima, a preko 10.000 osoba živi u neadekvatnim i nesigurnim uslovima stanovanja, upozorila je Hrvatska mreža za beskućnike (HMB) u povodu Svjetskog dana beskućnika.

Te brojke temelje se na procjenama, a tačan broj teško je utvrditi, jer mnogi beskućnici ili nemaju ličnu kartu ili ne zatraže pomoć u prihvatilištima, prenoćištima i zavodima za socijalni rad. S druge strane, kapaciteti prihvatilišta i prenoćišta su premali, upozorio je HMB.

“Samo 11 od 24 županijska sjedišta i velika grada ispunjavaju zakonsku obavezu i u svom budžetu dijelom osiguravaju sredstva za prihvatilišta i prenoćišta, a ostali su zabili glavu ‘u pijesak’ i ne vide ovaj rastući problem u svojoj sredini”, stoji u saopštenju.

U posljednje vrijeme među beskućnicima je sve manje radno sposobnih, napomenuo je HMB, a sve više starijih osoba s niskim penzijama i niskim socijalnim naknadama, psihički bolesnih osoba i osoba s intelektualnim teškoćama.

“Beskućnici su se zbog brojnih, ne samo individualnih, nego i društvenih okolnosti našli u situaciji izrazite socijalne isključenosti”, upozorava Mreža za beskućnike, te poručuje “donosiocima odluka na svim nivoima” da je krajnje vrijeme za donošenje nacionalne strategije za prevenciju i borbu protiv beskućništva i strategije socijalnog stanovanja.

One bi bile namijenjene svima koji žive u riziku od siromaštva ili u neadekvatnim i nesigurnim uslovima stanovanja.

Osim smještajnih kapaciteta, beskućnicima, pogotovo onima u manjim gradovima, nedostaje i drugih socijalnih usluga, kao što su pučka kuhinja ili dnevni boravak.

Zbog toga mnogi od njih dolaze u Zagreb, gdje onda imaju problema sa zakonom, preciznije sa zakonom o skitnji, jer im na ličnoj karti (ako je imaju) nije navedeno prebivalište u Zagrebu nego u nekom drugom gradu.

Na taj je problem upozorio predsjednik udruženja “Fajter” Mile Mrvalj, koji je zaprijetio jednodnevnim štrajkom glađu ispred Ministarstva unutrašnjih poslova na Svjetski dan beskućnika, 10. oktobra, ali je od odustao nakon što ga je resorni ministar Davor Božinović pozvao na sastanak. 

(Fena)