U Mostaru održan “Dan karijera – tvoja budućnost ovde i sada”

U cilju suzbijanja ozbiljnog nedostatka stručne radne snage i zabrinjavajuće nezaposlenosti mladih u Bosni i Hercegovini u srijedu je u Mostaru održana manifestracija “Dan karijera – tvoja budućnost ovde i sada” u sklopu koje su firme iz Hercegovine, u prostorijama United World Collegea na informativnim štandovima, učenicima završnih razreda srednjih škola i studentima predstavili svoje usluge i pružali informacije o mogućnostima za karijeru u BiH. 

Takođe, učenici i studenti su imali priliku direktno razgovarati s predstavnicima njemačkih organizacija u BiH o projektima za mlade i mogućnostima stipendiranja.

Manifestaciju je po drugi put organiziovao Goethe-Institut BiH, u saradnji s Njemačkom ambasadom u Sarajevu i drugim njemačkim organizacijama u BiH.

“Ove godine smo odlučili da manifestaciju ponovimo u Hercegovini, zato što je Hercegovina pogođena velikim brojem odlazaka mladih osoba. Mi smo kao Goethe-Institut htjeli spriječiti taj proces, odlučili smo organizirati radionice koje će raditi na izgradnji kompetencija tih mladih osoba”,kazala je direktorica Goethe-Instituta BiH Simone Voigt. 

Istakla je kako su učenici imali priliku pohađati radionice u trajanju od 30 minuta, koje se odnose na proces prijavljivanja za posao.
 
“Učenici su mogli naučiti kako će napisat životopis, popratno pismo, te kako se pripremiti na razgovor za posao i kako ostaviti dobar dojam kod budućeg poslodavca. Nudimo i kratki crash kurs poslovni njemački jezik u trajanju od 30 minuta, to je za učenike koji već uče njemački jezik”, objasnila je Voigt. 

Dodala je kako se treća radionica održava u saradnji s partnerom KlixPosao, gdje učenici mogu saznati više o trendovima na tržištu rada, koje osobine se traže kod poslodavca, koje struke imaju perspektivu. 

Ova manifestacija nema samo za cilj da mlade u Bosni i Hercegovini podstakne da traže budućnost i grade uspješne karijere u svojoj državi, nego i da ojača bilateralne odnose BiH i Njemačke i direktno uveže privredu s obrazovnim sektorom.
 
Voditelj privrednog odjela u njemačkoj ambasadi Daniel Stinsky je rekao kako je cilj događaja prikazati poslovne perspektive u BiH i realnu sliku tržišta rada.

“Ova manifestacija bi trebala pružiti resurse koji mogu pomoći da učenici otkriju svoje talente i odluče se za svoj put. Posebno je važno  istaći mogućnost koje njemački jezik može otvoriti na tržištu rada. Želimo vam pomoći da oblikujete svoju budućnost i uspješno izgradite karijeru u BiH. Jer, BiH se nalazi u paradoksalnoj situaciji da istovremeno ima ogroman nedostatak stručnjaka u firmama  i visoku nezaposlenost među ljudima”, naglasio je Stinsky. 


Po njegovim riječima, cilj njemačke ambasade je pomoći mladim osobama kako bi im otvorili perspektivu u njihovoj domovini.

“U okiviru naše saradnje za razvoj, želimo ojačati održivi razvoj privrednog sektora, kako bi se ovde moglo stvoriti više radnih mjesta. Pomažemo firmama u procesu digitalizacije i zelene transformacije na putu ka korištenju obnovljivih izvora energije i ekološki prihvatljivih metoda proizvodnje. Takođe, želimo pomoći firmama i srednjim školama da modernizuju stručno obrazovanje i uvedu više praktične nastave u nastavne planove”, zaključio je Stinsky.
 
Ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta Hercegovačko-neretvanskog kantona Adnan Velagić kazao je kako je Goethe-Institut organizacija s kojom Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNK-a i škole s područja ovog kantona već dugi niz godina imaju dobru saradnju.
 
“Decenije djelovanja Goethe-Instituta u BiH pokazatelji su da je riječ o organizaciji koja neiscrpno realizuje projekte i aktivnosti koji doprinose unaprjeđenju saradnje između ustanova, institucija, preduzeća BiH i Republike Njemačke, gdje posebno ističem oblast kulture i obrazovanja”, istakao je ministar Velagić.  

Naglasio je kako je nedostatak stručne radne snage i problem nezaposlenosti u BiH problem s kojim se svakodnevno susrećemo i koji treba sistemski zajednčki riješiti.
 
“Jedan od načina je saradnja s međunarodnih organizacijama, kao i realizacija ovakvih manifestacija koje našim učenicima i studentima pružaju usvajanje dodatnih znanja i vještina, koje će moći primijeniti prilikom apliciranja za posao i poslovnu praksu. Ovakvi događaji doprinose jačanju bilateralnih odnosa između Njemačke i BiH,  te predstavljaju platformu za razmjenu ideja i resursa, promovisanje saradnje u različitim sektorima, a posebno u obrazovnom sektoru i privredi”, zaključio je Velagić. 

(Fena)