Ljuti bijes
Djeluju kao klišeji ratnika iz kamenog doba. Starinske puške, bez uniforme, bodež u kožnom pojasu.
Ali pobunjenici Huti, koji protestuju protiv Izraela u jemenskoj prijestonici Sani, koju kontrolišu, svakako znaju koristiti modernu tehnologiju oružja. Od početka rata u Gazi, oni su redovno ispaljivali rakete i dronove na teretne brodove u Crvenom moru. Navodi se da su dobili pomoć iz Moskve.
Prema izvještaju Wall Street Journala, Kremlj im je poslao satelitske podatke o položajima brodova preko iranskih posrednika.
Nije fatamorgana
Čini se da se vodene mase nježno gnijezde uz dine pustinje Sahare u Maroku, blizu granice sa Alžirom i formiraju bizaran, novi obalni pejzaž.
Ali, miran snimak osporava nasilje kojim je voda probila svoj put ovdje: u roku od nekoliko dana na tom području palo je kiše koliko je višegodišnji godišnji prosjek. Jezera su nastala između dina i mogla su se vidjeti i iz svemira.
Nedavno je region pogodila suša. Obe pojave, previše i premalo vode, uzrokovane su klimatskim promjenama, što čini ekstremne vremenske prilike vjerovatnijim.
Razmišljanje izvan okvira
Je li ovo neki novi Marvelov film u slikama sedmice? Ozbiljno? Ne, bez brige, naravno da nije.
Ovde smo u sferi visoke kulture – naime u Toulouseu, Francuska. Tamo je francuska kompanija “La Machine” na tri dana transformisala ulice u urbanu opersku pozornicu. Naziv spektakla: “Le Gardien du Temple – Opus 2: La Porte des Ténèbres”, „Čuvar hrama – Opus 2: Vrata tame”.
Žena škorpion Lilith, čuvarica tame, koja dolazi iz pakla da isprati proklete duše sa zemlje u mračne dubine, igra važnu ulogu. Gradskom nadbiskupu se to nije ni malo svidjelo i javno je požalio što mrak postaje trend.
(stern)
Z. N.
(NovaSloboda.ba)