Novi Sad: Građani zaustavili saobraćaj četrnaesti dan od tragedije na željezničkoj stanici

Građani Novog Sada u petak su na četrnaest munuta zastavili saobraćaj na novosadskim ulicama kako bi upozorili da još niko nije odgovarao za tragediju na željezničkoj satnici, u kojoj je poginulo 14 pretežito mladih ljudi.

Novosadska opozicija na taj je način, takođe, podsjetila da je danas u 11:52 sati tačno 14 dana od tragedije, u kojoj je izgubljeno 14  života, a istodobno 14 dana “bez osumnjičenih, bez odgovornosti, bez pravde”.

“Neka cijeli grad stane na 14 minuta – u znak solidarnosti i protesta! Od 11,52 do 12,06, zastanimo gdje god da smo. Ako ste u autu, upalite signalizaciju i iziđite; ako radite, iziđite na ulicu; studenti i đaci – napustite predavanja. ljekari, preduzetnici – svako neka nađe način… Pokažimo da nismo zaboravili!”, navedeno je u pozivu.

Istovremeno, srbijanski premijer Miloš Vučević kazao je u petak kako u idućem periodu očekuje još ostavki zbog tragedije na željezničkoj stanici u Novom Sadu u kojoj je poginulo 14 ljudi, a tri osobe su teško povrijeđene i ljekari im se još bore za život.

Prema njegovim riječima, mjerodavno tužilaštvo saslušalo više od 60 osoba, pa je nejasno zašto neko prijeti tužiocima. kada nije lako utvrditi sve činjenice koje se odnose na tragediju u Novom Sadu.

Vučević tvrdi da je u četvrtak razgovarao s profesorima Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu koji su blizu zaključka što bi moglo biti uzrok pada, te kako se ne bi moglo isključiti da će uzrok biti nečinjenje, a ne da je netko nešto učinio, prenose srbijanski mediji.

Građanski pokret Bravo pozvao je gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića da umjesto novogodišnjeg ukrašavanja grada, podnese ostavku zbog tragedije, jer bi uvođenje praznične atmosfere bilo “bolno i neprikladno”.

Srbijanska opozicija smatra da je dio vladajućih odgovoran za tragediju u Novom Sadu, te najavljuje nastavak borbe na ulici i upozorava kako režimski mediji šute o toj tragediji.

Podpredsjednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić ocijenila je da su vladajući krivi i da odbijaju bilo šta preduzeti, a da ovaj slučaj treba raditi Tužilaštvo za organizovani kriminal, a ne Tužilaš,tvo u Novom Sadu, jer za to nema kapacitet.

“Nestao je svaki dokaz sa stanice i to dodatno uznemirava ljude”, dodala je Tepić u izjavi za N!.

Srbijanski dužnosnici odbacuju odgovornost za tragediju u Novom Sadu i pripisuju je projektantima i izvođačima radova a ostavku je do sada i to “iz moralnih razloga” podnio ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić.

(Fena)