Počeli su Dani energetske učinkovitosti Grada Mostara za 2024. godinu, tokom kojih će se u Mostaru razmjenjivati informacije i iskustva na info radionicama, koje bi trebale pomoći u energetskoj tranziciji, ali i podsjetiti ljude na sve pozitivne primjere, prakse i projekte koji se realizuju u Gradu na Neretvi.
Direktorica Centra za ekologiju i energetiku iz Tuzle Džemila Agić rekla je da će danas stručnjaci iz oblasti energetike govoriti o tome šta bi moglo biti od interesa za lokalne zajednice u procesu energetske tranzicije.
Inače, Centar za ekologiju i energetiku je zajedno sa Fondacijom Heinrich Booll iz Sarajeva formirao LINK mrežu, u kojoj su četiri zajednice iz Federacije i četiri iz Republike Srpske, koje zajednički rade na pripremi i realizaciji aktivnosti vezanih za klimatske promjene, promjene na lokalnom nivou, odnosno zajedno rade na lokalnoj tranziciji.
Jasminka Bjelovac, koordinatorica programa u Fondaciji Heinrich Boll, kazala je da se, osim međusobne razmjene iskustava, zajednice povezuju sa gradovima i opštinama iz regiona, koji su u tom smislu otišli malo dalje od BiH, te da zajedno s njima mogu aplicirati na razne EU projekte, koji su konkretni rezultati ovog projekta.
Istakla je da je Mostar aktivan u smislu građanske energije, potrošača, odnosno svega što nam dolazi.
“Mostar je u određenom smislu pionir projekta solarne energije”, istakla je Bjelovac, navodeći da u Mostaru građani i privreda sve više postavljaju solarne panele na svoje krovove.
Koordinator menadžer za energetsku efikasnost Grada Mostara Darko Knezović rekao je da kroz Dane energetske učinkovitosti Grada Mostara žele podsjetiti na sve pozitivne primjere prakse, projekte koji se realizuju u Gradu na Neretvi, ali i osvrnuti se na poteškoće s kojima se susreću.
On je naveo da je to izazovan posao jer smo svjedoci klimatskih promjena.
“Takođe, svjedoci smo energetske tranzicije i direktiva EU koje zahtijevaju našu zemlju, a te direktive i sporazume treba implementirati u praksi. Tu se mi kao članovi lokalne zajednice susrećemo sa izuzetno velikim problemima u vezi sa usklađivanjem ovih zakonskih propisa sa višim i nižim nivoima vlasti i donošenjem novih zakona”, rekao je Knezović.
Istakao je kako ohrabruju kantonalnu vladu da konačno usvoji izmjene i dopune Zakona o gradnji i Zakona o urbanizmu, kojima bi korištenje solarne energije bilo znatno olakšano.
“Imamo 2400 sunčanih dana godišnje, što je ogroman potencijal, ali imamo prepreku u zakonskoj regulativi. Očekujemo da će HNK što prije izmijeniti i dopuniti Zakon o građenju i Zakon o prostornom uređenju. Ovim zakonom ne bi bili potrebni urbanističko-tehnički uslovi i građevinska dozvola za solarne panele, koji se postavljaju na krovove njihovih kuća. To će biti veliki doprinos ukupnoj energetskoj slici u našoj zemlji. I dalje koristimo oko 70 posto energije iz neobnovljivih izvora energije, što je velika opasnost”, smatra Knezović.
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić rekao je da Grad ulaže mnogo truda u energetsku tranziciju Mostara, te da su u tom kontekstu pokrenuli brojne projekte.
“Posljednjih godina implementirali smo neke od mjera energetske efikasnosti na mnogim objektima, posebno kada su u pitanju škole. Da li će im solarna energija pomoći da smanje troškove struje, ili je to grijanje obnavljanjem fasade, promjenom otvora i svim ovim aktivnostima koje su predviđene ovakvim projektima”, rekao je gradonačelnik Mostara.
Istakao je i da se stvaraju energetske zajednice i nastoje da u energetsku obnovu uključe više stambenih zgrada s ciljem smanjenja troškova električne energije.
Podsjetio je da u Pologu planiraju izgradnju solarne elektrane od 50 megavata, te da pokušavaju motivisati i druge lokalne zajednice u okruženju poput Čapljine, Ljubuškog, Posušja, Jablanice, Konjica da se udruže u jednu energetsku zajednicu, gdje bi Grad Mostar taj projekat zajedno razvijao s tim lokalnim
Kordić je naveo da je solarni projekat završen i da su dobili dozvolu, odnosno da su osigurali svoj prostor na mreži, te da trenutno čekaju rješenje u vezi s državnom imovinom, jer se solarni projekat nalazi na državnom vlasništvu. .
Inače, u srijedu i četvrtak u Mostaru se održavaju Dani energetske efikasnosti Grada Mostara, a do kraja godine planirano je održavanje još nekoliko radionica s ciljem provođenja Akcionog plana za održivo upravljanje energijom i prilagođavanje na klimatske promjene.
(Fena)