Vlada HNK-a i Sindikat prosvjete nisu postigli dogovor, štrajk se nastavlja

Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona i predstavnici sindikata obrazovanja nisu postigli dogovor o povećanju plata prosvjetnih radnika, pa će se štrajk u osnovnim i srednjim školama HNK-a, po svemu sudeći, nastaviti.

Predsjednica Vlade HNK-a Marija Buhač potvrdila je kako ni nakon današnjeg sastanka nije postignut dogovor.

“Danas smo ponovili kako smo svjesni loših primanja prosvjetnih radnika i svih korisnika ovog budžeta, te da ćemo učiniti sve za poboljšanje tog statusa. Sukladno procjenama fiskalne politike iz federalnog ministarstva, otvorio se prostor za isplatu jednokratne pomoći u ovoj godini i to smo ponudili”, izjavila je Buhač.

Ona je ponovila da su sindikatima obrazovanja ponudili povećanje osnovice od pet posto i dodatno povećanje od tri posto kroz povećanje koeficijenata

“Ukupno povećanje za prosvjetu, prema ovom svemu što sam rekla, iznosi 19 miliona KM. Na današnjem sastanku smo zapravo iznijeli tri ponude za prosvjetne radnike. Radi se o povećanju osnovice pet posto, tri posto koeficijenti i plus pet posto od 1. juna ukoliko se ukaže za to prostora, odnosno ako dobijemo od Federacije 19 miliona KM. Često se u javnosti provlači to da su naši prosvjetni radnici najlošije plaćeni. S povećanjem od pet plus tri, oni bi bili na trećem mjestu u Federaciji, poslije Sarajeva i Zenice”, kazala je Buhač.

Ponovila je kako će se raditi na poboljšanju materijalne situacije svih budžetskih korisnika, ali u skladu s mogućnostima i stabilnošću kantonalnog budžeta.

“Ponoviću još jednom, učinićemo sve da poboljšamo materijalni status prosvjetnih radnika i svih budžetskih korisnika, ali ne nauštrb stabilnosti ovog budžeta i tako se dovesti se u situaciju da nekakvim nerealnim napuhavanjima dođemo u pdecembar 2025. godine, te da ne možemo isplatiti plate. Tako se ne može ponašati i tako se nećemo ponašati”, istakla je predsjednica Vlade HNK-a.

Dodala je kako se nisu svi prosvjetni radnici odazvali štrajku, te je pozvala sve zaposlenike osnovnih i srednjih škola da se vrate u učionice.

“Dodatna konfuzija u čitavoj situaciji je da imamo sudski postupak u kome čekamo presudu, da imamo na snazi kolektivni ugovor koji u potpunosti ispunjavamo i uprkos tome imamo štrajk. Jasno smo rekli sindikatima da se dostavi inicijativa za izmjenu kolektivnog ugovora kako bi ušli u postupak pregovaranja”, kazala je Buhač.

Sporna sredstva od FBiH

Ministar prosvjete, nauke, kulture i sporta u Vladi HNK-a Adnan Velagić izrazio je žaljenje što su današnji pregovori propali.

“U jednom trenutku mi se činilo da smo blizu dogovora. Jedna riječ pojavila se spornom, a to je ako dođe iz Federacije ovih 19 miliona. Predstavnici sindikata izričito su tražili da to bude bez ‘ako’ i da tih pet posto povećanja ide od 1. juna, što mi nismo smjeli garantovati zbog odgovornosti prema avom budžetu”, kazao je resorni ministar.

Dodao je da je predstavnicima sindikata predloženo da se vrate na posao, a da se pregovori nastave.

“Nažalost, nije bilo dovoljno spremnosti po tom pitanju. Zbog toga ćemo morati organizovati rad škola u uslovima generalnog štrajka. Već danas, ili najkasnije sutra ujutro, svim školama ćemo se obratiti jednim cirkularnim dopisom, u kome ćemo obavijestiti škole kako da se ponašaju u uslovima generalnog štrajka. Činjenica je da danas u školama jedan dio nastavnika održava nastavu. Štrajk je zakonski garantovan, niko ne smije braniti to pravo, ali niko ne može zabraniti nekome da radi. Direktori će biti dužni da naprave privremene rasporede od predmeta onih nastavnika koji žele raditi”, poručio je Velagić.

Nesposobna vlada

Predsjednik Sindikata učitelja HNK-a Goran Miličević rekao je kako prosvjetni djradnici smatraju da je ova vlada „nesposobna i da ne zna rješavati probleme“.

– Svi podaci govore gdje smo po primanjima. Pogrešna je informacija da bi mi ponuđenim povećanjima došli na treće mjestu u Federaciji, jer ne uzimaju u obzir da su te županije sa svojim proračunskim korisnicima već dogovorile znatna povećanja za sljedeću godinu, što bi nas opet ostavilo pri dnu – poručio je Miličević.

Potvrdio je kako će s današnjim ponudama ponovo upoznati članstvo i da vjeruje da će ponuda Vlade biti odbijena jer se, kako je kazao, radi o praktičnoj istoj ponudi koja je ranije odbačena.

“Vjerovatno se štrajk i ova agonija nastavlja. Sada ide ustaljeni pritisak na radnike od strane direktora. Vladi HNK-a je ovaj sastanak poslužio da najave pritisak na radnike, nadamo se da ćemo ostati jedinstveni i ustrajati u našim zahtjevima a to je 15 povećanje naših primanja”, kazao je Miličević.

Predsjednik Sindikata srednjih škola HNK-a Josip Milić smatra kako bi se štrajk prekinuo kada bi Vlada HNK-a iz svoje ponude izbacila dio „ako“, koji se odnosi na novac od strane Vlade FBiH.

“Koliko sam razumio, povećanje u maju ili junu od iduće godine bilo bi ako bude novaca. Mi zahtijevamo da se ta riječ ‘ako’ izbaci i mislimo da bi ova ponuda onda bila prihvaćena. Vlada nije spremna za to i mi ostajemo pri svome. Tu se radi o nekih otprilike tri miliona maraka i tolika cifra na 400 miliona maraka kantonalnog budžeta nije vrijedna da 20.000 djece ostane u svojim kućama ovu sedmicu, a vjerovatno i iduću. Mislim da smo nadomak rješenja, malo još treba mudrosti i strpljenja, nadamo se da će do toga doći”, zaključio je Milić.

Gdje je nestao novac?

Ministar finansija HNK Adil Šuta osvrnuo se na natpise u pojedinim medijima kako je „novac nestao“, te je demantovao te navode.

“Novac nigdje nije nestao, ova Vlada i resorno ministarstvo jako odgovorno pristupaju svim finansijskim sredstvima i dokumentima. U nacrtu pbudžeta za 2025. godinu, imajući u vidu da nisu izvjesna sredstva od Vlade FBiH, 20 miliona je planirano za plate, a 20 miliona za pokriće tih nedostajućih sredstava od Vlade FBiH. Imamo obaveze koje su zakonski definisane, ne možemo isplaćivati samo plate, niti pbudžet antona postoji samo za to”, kazao je Šuta.

Takođe je naveo kako Vlada HNK-a ima akumulirani gubitak iz prethodnih godina, te razne presude i kredite koje isplaćuje.

“Sve to iziskuje da vodimo računa o svim segmentima budžeta, ne možemo ,budžet dovesti u nestabilnost. Sve ono što smo imali viška planiranih sredstava usmjerili smo na plate i naknade svim budžetskim korisnicima, a dodatno prosvjeti kroz koeficijente. Vlada HNK-a odgovorno postupa, novac se ne sakriva, on je na računima i služi za pokriće tekućih i dugoročnih obaveza, zaključio je Šuta.

(Fena)