U Srbiji se danas obilježena 22. godišnjica ubistva srbijanskog premijera i vođe Demokratske stranke (DS) Zorana Đinđića održavanjem niza komemorativnih skupova i polaganjem vijenaca i cvijeća na njegov grob.
Tako je u jutarnjim satima srbijanski premijer u ostavci Miloš Vučević položio vijenac u dvorištu Vlade Srbije na mjestu gdje je izvršen atentat, dok će bivši članovi vlade Zorana Đinđića odati počast ubijenom premijeru na Novom groblju u Beogradu.
Neformalna grupa studenata niškog univerziteta organizovaće od 12 sati komemorativni skup u znak sjećanja na nekadašnjeg premijera i predsjednika Demokratske stranke (DS) na Bulevaru Zorana Đinđića, preko puta Lutkarskog pozorišta u Nišu.
Zoran Đinđić bio je jedan od osnivača Demokratske stranke, a od januara 1994. godine do ubistva i njen predsjednik. Bio je i prvi nekomunistički gradonačelnik Beograda poslije 1945. godine i prvi premijer Srbije nakon pada režima Slobodana Miloševića u oktobru 2000. godine i dolaska na vlast Demokratske opozicije Srbije (DOS).
U vrijeme Đinđićevog mandata pokrenut je proces demokratizacije društva, brojne ekonomske i socijalne reforme, a njegova vlada snažno se zalagala za saradnju s Haškim tribunalom za ratne zločine (ICTY). U vrijeme Đinđićeve vlade, uhapšeno je i u Haag izručeno nekoliko optuženika, među kojima i bivši predsjednik Srbije i SRJ Slobodan Milošević.
Zoran Đinđić ubijen je hicima iz snajpera 12. marta 2003. godine ispred ulaza u Vladu Srbije, a za njegovo ubitvo na 40 godina zatvora osuđeni su pripadniktadašnje Jedinice za specijalne operacije (JSO) Resora državne bezbjednosti Zvezdan Jovanović, kao direktan počinilac, te nekadašnji komandant JSO Milorad Ulemek Legija.
Politička pozadina atentata na Zorana Đinđića, uprkos pritiscima javnosti i dijela političkih stranaka, nikada nije otkrivena, podsjeća Hina.
(Fena)