Svečano otvoren Sajam privrede u Mostaru: Privreda, partnerstva i evropske poruke u fokusu

Međunarodni sajam privrede u Mostaru svečano je otvoren u utorak u Paviljonu 1.

Okupljenima se prigodnim riječima obratila direktorica Mostarskog Sajma Dalfina Bošnjak, a zatim i gradonačelnik Mostara Mario Kordić, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto, predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, te veleposlanica Italije u BiH Sarah Eti Castellani.

Tokom uvodnog obraćanja, direktorica sajma Dalfina Bošnjak istakla je značaj ove manifestacije za cijelu regiju. U obraćanju je naglasila kako je prisustvo brojnih državnika i posjetilaca potvrda značaja manifestacije “za opšte dobro naših ljudi i u korist svim učesnicimaovoga privrednog i preduzetničkog projekta”.

Bošnjak je najavila bogat program u narednim danima, koji uključuje brojne tematske konferencije, stručne skupove i okrugle stolove.

“Živimo u vremenima velikih privrednih kriza i izazova, ali neka nas to ne obeshrabri. Pozitivne priče, poput mostarskog sajma, više od četvrtvijeka relaksiraju odnose među ljudim”, poručila je Bošnjak.

Izrazila je zadovoljstvo što je ovogodišnja zemlja partner upravo Italija, kao jedan od najznačajnijih gospodarskih partnera BiH s robnom razmjenom koja iznosi gotovo 5 milijardi maraka. Dodala je i da je naša zemlja najveći uvoznik upravo iz Italije, te da je ovaj sajam prilika za dodatno jačanje tih veza.

Italija kao predani partner: Gospodarska snaga i politička podrška

Tokom svečanog otvaranja, prisutnima se obratila i italijanska ambasadorica u BiH Sarah Eti Castellani,  koja je istakla da je Italija, 14 godina nakon što je prvi put bila zemlja partner, ponovno preuzela tu ulogu, potvrđujući snagu privredne prisutnosti u Bosni i Hercegovini.

Naglasila je kako se Italija u 2024. godini potvrdila kao drugi trgovinski partner Bosne i Hercegovine, te već četvrtu godinu zaredom kao njen glavni dobavljač.

“Za nas je ovo važno priznanje snage italijanske privredne prisutnosti u Bosni i Hercegovini, koja je u stalnom porastu”, rekla je ambasadorica.

Učešće Italije na mostarskom sajmu označila je kao dio šireg procesa jačanja bilateralnog partnerstva, potvrđenog prošlogodišnjim ekonomskim dijalogom u Sarajevu pod predsjedavanjem ministra Antonija Tajanija.

Poseban naglasak stavila je na nova poglavlja saradnje, posebno u području inovacija, održivosti, obnovljivih izvora energije i turizma. Najavila je i otvaranje novih avio linija, koje će povezati Mostar s Rimom, Napuljem i Palermom, čime se dodatno jača privredna i kulturna povezanost.

“Zahvaljujući širenju sektora inovacije i održivosti, italijanske firme donose napredna rješenja u području obnovljive energije, energetske efikasnosti i poljoprivredno-prehrambene proizvodnje”, napomenula je ambasadorica.

Dalje je kazala da je Italija i politički jasno pokazala svoju dosljednu podršku Bosni i Hercegovini, posebno kada je riječ o njenoj suverenosti, stabilnosti i teritorijalnoj cjelovitosti. Ambasadorica vjeruje kako bi ulazak BiH u Evropsku uniju donio ne samo korist toj zemlji, već i cijeloj regiji u obliku dugoročnog mira i prosperiteta.

Podsjećajući na istorijsske veze dviju zemalja, prisjetila se pomoći Italije tokom ratnih godina 1990.ih, posebno istakavši obnovu Starog mosta u Mostaru kao simbol te solidarnosti i prijateljstva.

Na kraju je predstavila i kulturne sadržaje koje Italija donosi u Mostar, od umjetničkih djela i tradicionalne kuhinje, do muzičkog nastupa grupe Musica da Ripostiglio, čiji su članovi poznati po spoju tradicionalne italijanske pjesme i virtuozne improvizacije.

“Međunarodni sajam privrede u Mostaru nije samo idealna platforma za italijanske firme, to je prilika da Mostaru donesemo djelić Italije” naglasila je ambasadorica.

Krišto: Sajam je prepoznatljiv brend na evropskoj i svjetskom nivoui

Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto rekla je da je ova privredne manifestacija kroz svoju tradiciju postala prepoznatljiv brend, ne samo na evropskojm, nego i na svjetskom nivou.

“Ovde se susreću vizionari i inovatori, moderni kreatori promjena, a svaki potpisani ugovor, svaka nova ideja i svaki rukopis saradnje korak su bliže privrednom napretku Bosne i Hercegovine i cijele regije”, navela je Krišto.

Predsjedavajuža VM smatra da Mostarski sajam privrede, njegov međunarodni karakter i prisutnost brojnih dužnosnika iz političkog, javnog i diplomatskog života predstavljaju izuzetnu priliku za slanje poruka koje će dodatno ohrabriti sve da nastave predano raditi za snažniju i uspješniju Bosnu i Hercegovinu.

“Koliko god se nalazili u izazovnim vremenima, kako na domaćem, tako i na globalnom planu, naša je odgovornost jačati institucije kroz  demokratske procese i vladavinu prava kako bi pravna država bila garant ošte i pravne izvjesnosti, stabilnosti i bezbjednosti”, navela je Krišto.

Dalje je istakla da su stabilnost i bezbjednost – dvije riječi koje se mnogo ponavljaju u javnom prostoru posljednjih dana.

“S ovog mjesta, želim kazati da se upravo ova dva pojma ostvaruju, ne deklarativnim izjavama, nego konkretnim djelima i vlastitim primjerima. Različita promišljanja ne mogu biti izgovor, nego dodatni motiv da se izdignemo i zajedno tražimo pravedna i održiva rješenja. To je jedini ispravan put kako našu Bosnu i Hercegovinu, državu tri konstitutivna naroda učiniti jednakopravnim i ubrzati put ka punopravnom članstvu zajednici eeropske porodice”, zaključila je predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto u uvodnom obraćanju.

Plenković: Privredni partner i saveznik na evropskom putu

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković osvrnuo se na snažne privredne veze između Hrvatske i Bosne i Hercegovine, ističući kako je brojka od čak 800 izlagača potvrda atraktivnosti sajma i predanog rada organizatora.

“Čak 800 izlagača govori o atraktivnosti, kvalitetnom radu koga ulažete tokom cijele godine kako bi se ovde na početku proljeća redovno sastajali, sklapali nove poslove i širili tržišta za svoje proizvode i usluge”, rekao je hrvatski premijer.

Posebno je istakao zadovoljstvo što je na sajmu prisutno i 55 privrednika iz Hrvatske, te podsjetio da je Hrvatska prvi vanjskotrgovinski partner BiH.

“Mogu sa zadovoljstvom konsttovati da je razmjena u prošloj godini dostigla 4,2 milijarde eura, što je najveća do sada, što govori o intenzitetu naših odnosa”, napomenuo je Plenković, naglasivši da Hrvatska podupire zajedničke projekte i investicije u BiH, ali i cijeni ulaganja bh. kompanija u Hrvatskoj, podsjećajući na geografsku i privrednu povezanost dviju država.

Uz privredne teme, Plenković je istakao i evropski put Bosne i Hercegovine, čestitavši na dosadašnjem ispunjenju kriterija za otvaranje pregovora s Evropskom unijom.

“Ostali su još zaista samo mali koraci i smatram da će ovo Vijeće ministara, predvođeno gospođom Krišto, ostvariti taj strateški kora”, istakao je hrvatski premijer.

Dodao je da Hrvatska želi prenijeti svoja iskustva kako bi BiH napredovala prema članstvu, jer, kako je napomenuo, „europski put je najbolji put za podizanje kvaliteta života svih građana Bosne i Hercegovine.“

Plenković je istakao važnost političke stabilnosti u Bosni i Hercegovini i naglasio podršku Hrvatske funkcionalnoj i jedinstvenoj BiH.

“Ne želimo vidjeti političku krizu. Osuđujemo sve one koji imaju ambiciju za destabilizaciju u Bosni i Hercegovini ili nekakve secesionističke tendencije. Želimo da Bosna i Hercegovina funkcionše skladno kao jedinstvena država na dejtonskim temeljima od dva entiteta i tri konstitutivna naroda, i naravno svih drugih u Bosni i Hercegovin”, rekao je Plenković.

Pojasnio je kako Hrvatska podržava hitno rješavanje izmjena Izbornog zakona BiH, smatrajući to ključnim preduslovom za jačanje unurašnjeg povjerenja i stabilnosti.

Na kraju je izrazio zadovoljstvo organizacijom i atmosferom sajma, te najavio ponovni dolazak.

“Zahvaljujem vam svima na ovoj plici. Doći ćemo i iduće godine, jer se odlično osjećamo u Mostaru i veselimo se napretku i većem broju izlagača svake godine na mostarskom sajmu. Ovaj put iz tridesetak zemalja. Zaista impresivno”, zaključio je Plenković.

Kordić: Prilika za konkretne razgovore i razvojne iskorake

Na svečanom otvaranju, prisutnim se obratio i mostarski gradonačelnik Mario Kordić, zahvalivši svima koji su tokom protekle godine pridonijeli razvoju privrednih aktivnosti u gradu. Istakao je značaj Aderodroma Mostar, koja danas povezuje grad s brojnim evropskim destinacijama, otvarajući vrata globalnom tržištu.

Posebno je istakao ulogu ovogodišnje zemlje partnera – Republike Italije, naglasivši kako se iz Mostara već od maja uspostavljaju letovi za Rim, Milano, Napulj, Palermo i Bari, što dodatno potvrđuje stratešku povezanost i otvara prostor za nove poslovne prilike i razvojne projekte.

Govoreći o aktuelnoj situaciji, Kordić je naveo kako se Bosna i Hercegovina, pa tako i Mostar, suočavaju s brojnim političkim i privrednim izazovima. Upozorio je da važne teme za lokalne zajednice često ostaju izvan fokusa viših nivoa vlasti zbog dominacije političkih pitanja.

“Stoga današnji događaj i sljedećih pet dana predstavljaju fantastičnu mogućnost da i o tome razgovaramo s našim privrednicima, predstavnicima lokalnih zajednica i možda osvijestimo šta je to njima bitno da bi se dalje razvijali, a onda samim tim i punili budžete, kako bi vlast mogla realizovati kratkoročne i dugoročne razvojne planove”, naglasio je Kordić.

Kordić upozorio je na probleme koji usporavaju privredni razvoj, poput industrijskih zona, u kojima se ne grade novi objekti zbog izostanka zakona o građevinskom zemljištu, zapuštenih vinograda i plantaža koje čekaju zakone iz područja poljoprivrede i šumarstva, kao i zaustavljenih energetskih projekata zbog neriješenog pitanja državne imovine. Naglasio je kako bez zakonodavnog okvira s viših nivoa vlasti nije moguće obnoviti ni brojne ruševine koje godinama stoje neiskorištene.

Poručio je da rješenja leže u institucijama Bosne i Hercegovine, izražavajući želju da upravo iz Mostara ponovo krene talas pozitivnih promjena.

“Biću jako sretan ako iz Mostara krene ponovo neko pozitivno svijetlo kome svjedočimo proteklih par godina prema ostatku BiH”, naveo je gradonačelnik.

Ovogodišnji Sajam u Mostaru trajaće od 8. do 12. aprila i predstavljaće platformu za povezivanje privrednika, razmjenu znanja, promociju investicija i sklapanje poslovnih saradnji.

Uz izložbeni dio, program uključuje brojne konferencije, stručne skupove i poslovne susrete domaćih i inostranih firmi. Sajam donosi i bogat kulturno-zabavni program, s nastupima muzičkih izvođača, izložbama likovne umjetnosti, modnim revijama i degustacijama tradicionalnih proizvoda, poput vina, sireva i pršuta.

Mostarski sajam 2025. godine još jednom potvrđuje svoju ulogu važnog regionalnog privrednog središta i mjesto okupljanja ključnih aktera iz svijeta biznisa i kulture.

(Fena)