Ambasador Luigi Soreca, šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini i specijalni predstavnik EU u BiH, posjetio je u subotu Mustar okviru obilježavanja Dana Evrope 2025. godine i poslao poruku o važnosti evroskog puta BiH i njenih građana.
On je ujedno izrazio zadovoljstvo što je povod današnjeg dolaska – Dana Evrope upravo u Mostaru – gradu koji, kako je rekao, predstavlja vrijednost koje ima EU i gradu koji okuplja različite zajednice pod okriljem mira, saradnje i međusobnog uvažavanja.
“Kao i svako ko dolazi iz Evrope, u Mostaru sam već bio u privatnom obilasku, ali danas sam po prvi put u službenoj posjeti s predsjedavajućim Gradskog vijeća i gradonačelnikom Mostara. Još sam sretniji što je povod današnjeg dolaska – Dan Evrope upravo u ovom gradu, gradu, koji predstavlja duh onoga što i mi želimo u EU. Gradu koji predstavlja vrijednost koje imamo, koje okuplja različite zajednice pod jednim okriljem mira, saradnje i međusobnog uvažavanja”, rekao je ambasador Soreca.
Podsjetio je da su obilježavanje sedmicd ECrope započeli u Zenici, nastavili u Sarajevu, a danas su u Mostaru s planom da posjete, takođe, Tuzlu i Banjaluku.
“Ovogodišnje obilježavanje nosi naziv ‘Oduvijek u srcu Evrope’, zato što želimo da Mostar, kao i mnogi drugi gradovi u ovoj zemlji budu još više dijelom Evrope”, poručio je ambasador Sorec.
Smatra da velika većina građana u ovoj zemlji zapravo želi da BiH u konačnici vidi pod okriljem Evrope.
“Naravno da nije jednostavno to osigurati jer, prije svega, treba nadići postojeću krizu, ali ako postoji jedna stvar koja može ujediniti, a oko koje su saglasni svi domaći političari, to je svakako evropsku put”, naveo je šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini i specijalni predstavnik EU u BiH.
Poručio je političkim liderima u zemlji da nadiđu svoja međusobna neslaganja.
“Moja poruka bh. političkim liderima je da se ujedine upravo oko procesa evropskih integracija, jer u konačnici to jeste nešto oko čega svi mogu biti saglasni, nešto što je budućnost”, poručio je ambasador Soreca i čestitao svim građanima BiH Dan Evrope.
Ambasadora Soreca su u gradskoj vijećnici primili mostarski gradonačelnik Mario Kordić i predsjednik Gradskog vijeća Đani Rahimić.
Gradonačelnik Kordić je zahvalio uvaženom gostu na posjeti Mostaru, koja je ohrabrujuća za evropski put Bosne i Hercegovine.
“Imali smo priliku razgovarati o nekim izazovima kroz koje prolazi Bosna i Hercegovina i naravno kako to jednim dijelom utiče i na Grad Mostar. Drago mi je bilo čuti kako Grad Mostar i dalje predstavlja jednu svjetlu tačku u BiH, odakle se šalju pozitivne poruke i odakle se šalju nedvosmislene poruke da smo opredijeljeni za evropski put. Ohrabreni smo da ostanemo na tom putu i zajedno radimo da otvorimo što prije pregovore o članstvu u Evropskoj uniji. Građani ove zemlje su opredijeljeni i vide se kao dio Evropske unije, žele dijeliti vrijednosti koje dijeli Evropska unija i nadam se kako ćemo svi skupa smoći snage da krenemo tim putem, jer je to jedini ispravan put i put koji nas sve skupa u bolju budućnost”, istakao je gradonačelnik Kordić.
Predsjednik Gradskog vijeća Đani Rahimić je naglasio kako i lokalne vlasti mogu značajno uticati na europsku zajedničku budućnost.
“Evropske vrijednosti su nešto što bi nas trebalo sve približavati. Zaista mi je drago što sam danas razgovarao s šefom Delegacije EU u BiH i razmijenili smo brojne teme. Mislim da jedino uz pomoć Evropske unije možemo prevladati neke naše nesporazume i podjele koje imamo, kako bi ih ostavili po strani i krenuli prema evropskoj zajedničkoj budućnosti. Zamolio sam za njegovu podršku da učini sa svoje strane koliko je moguće da se približimo Evropskoj uniji, barem na lokalnom nivoui, iako znamo da je evropski put nadležnost viših nivoa vlasti. Smatram da mi na lokalnom nivou možemo dosta učiniti da tu atmosferu približimo građanima i da zajedno živimo taj evropski san”, kazao je Rahimić.
Zajedno s veleposlanicima zemalja članica EU i šefovima misija, Sorec će danas sudjelovati u nizu aktivnosti koje uključuju posjet lokalnim organizacijama, susrete s predstavnicima poslovne zajednice i poljoprivrednicima, kao i obilazak INTERA Tehnološkog parka.
Tokom dana, planiran je i interaktivni susret s učenicima Koledža ujedinjenog svijeta (UWC) u Mostaru, na kome će biti govora o ulozi mladih u budućnosti Evropske unije i Bosne i Hercegovine, kao i o značaju evropskih vrijednosti u obrazovanju i društvenom razvoju.
Centralni događaj planiran je u večernjim satima na otvorenoj pozornici Hamam u Starom gradu, gdje će biti održan koncert pod nazivom ”Oduvijek u srcu Evrope”. Publiku će zabavljati svjetski priznati DJ Andrew Meller, uz podršku lokalnih izvođača Andreja Jelića i Lubnye.
U okviru programa obilježavanja Dana Evrope u BiH, nakon Mostara, planirana je i posjeta Nacionalnom parku Sutjeska, korisniku brojnih projekata EU za unaprjeđenje turizma i zaštitu bioraznolikosti.
(Fena)