Vlada HNK-a donirala savremena vozila hitne pomoći domovima zdravlja u Jablanici i Ravnom

17.05.2025 u 04:25

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona Marija Buhač, zajedno sa savjetnicom ministra zdravstva, rada i socijalne zašite HNK-a Danijelom Petrović, uručila je ključeve dvaju novih sanitetskih vozila direktorima domova zdravlja u opštinama Jablanica i Ravno .

Ukupna vrijednost dva vozila iznosi 300.000 KM, a dodijeljena su u skladu s pripadajućom odlukom Vlade, na tragu kontinuiranog osavremenjivanja medicinskih centara i usluga primarne zdravstvene zaštite u kantonu.

“Zdravstvo smo, u smislu njegova stalnog unaprjeđenja i poboljšanja medicinskih usluga pacijentima, postavili u sami vrh naših prioriteta. Lani smo pet novih vozila hitne pomoći, ukupne vrijednosti 731.000 KM, donirali domovima zdravlja u Mostaru, Čapljini, Čitluku, Konjicu i Stocu, a s ova dva nastavljamo s osavremenjivanjem voznoga parka, time i kvaliteta hitne medicinske pomoći u svim gradovima i opštinama HNK-a. Podsjećam kako Vlada HNK-a kontinuirano podupire brojne projekte iz zdravstvenog sistema, kako na primarnom, tako i na sekundarnom nivou pružanja zdravstvenih usluga, a samo za izgradnju Klinike za dječje bolesti SKB-a Mostar, te obnove, dogradnje i opremanja preostale dvije bolnice u kantonu, kreditno smo se zadužili s 45 miliona KM”, podsjetila je predsjednica Buhač, uručivši ključeve direktorici Doma zdravlja Jablanica dr. Almi Budim Hondo i Stani Burić, direktorici Doma zdravlja Ravno.

Uz poruku kako su vozila hitne pomoći sredstvo bez koga se ne može, odnosno kako su ključna za pružanje hitnih medicinskih usluga i često znače razliku u spašavanju života na intervencijama, načelnik opštine Ravno Andrija Šimunović i savjetnik načelnika opštine Jablanica Kenan Biserović, zahvalili su Vladi HNK-a na razumijevanju i ukupnoj podršci, koju pruža razvojnim projektima njihovih sredina.

(NovaSloboda.ba)

Oglas