Krajnje iznenađeni agresivnim nastupom i nekonstruktivnim raspoloženjem rukovodstva sindikata zdravstvenih radnika na sastanku održanom u zgradi Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantonau petak, 16. maja, nismo izlazili u javnost s potpunim utiscima. Međutim, današnje ponašanje sindikalnih čelnika, posebno poruke koje su juče pustili u javni prostor, učinile su ovo reagovanje nužnim, navodi se u saopštenju Vlade HNK-a nakon protesta zdravstvenih radnika HNK-a.
Iz Vlade podsjećaju da je ministar zdravstva, rada i socijalne zaštite HNK-a Milenko Bevanda u petak je sazvao sastanak Pregovaračkog tima, kome je prisustvovala i predsjednica Vlade Marija Buhač. Sindikalni predstavnici odmah po dolasku krenuli su vrlo neugodnim nastupom, potpuno nespremni za konstruktivan razgovor.
“Ponašali su se drsko i pokušali primorati Vladu na prihvatanje ultimatuma na tragu: Prihvatićete naša traženja ili se suočiti sa štrajkom i potpunom blokadom zdravstvenog sistema! Utisak je da u zgradu Vlade nisu došli u dobroj vjeri i sa željom za iznalaženjem rješenja, nego s unaprijed pripremljenim scenarijem i namjerom da samo prekorače još jednu stepenicu u procesu pokretanja generalnog štrajka, do kraja potvrđuje činjenica da su Vladi, odmah po izlasku iz dvorane za sastanke, uručili protokolisano, potpisano i ovjereno Obavještenje o organizovanju protestnne šetnje. Tim su činom, na zaprepaštenje druge strane, jednostrano zatvorili vrata nastavku korektnih razgovora socijalnih partnera i nedvojbeno potvrdili kako su isključivo pripremali teren za protest i stupanje u štrajk”, navode iz Vlade HNK-a.
Uslijedile su, potom, kako se sitiče u saopštenju, javne manipulacije i laži, potpuno neistinita interpretiranja onoga što su im predstavnici Vlade na sastanku predočili, a onda i poruka kako je ”ovo najgora Vlada do sad po pitanju odnosa prema zdravstvenim radnicima”.
“Zanimljive su te tvrdnje Ivice Anića za Vladu koja je zdravstvenim radnicima povećala primanja za čak 30 posto, uz dodatak na platu i uvođenje naknade za noćni rad, koju ranije nisu imali. Tada je, 27. novembra 2023. godine, u istoj zgradi, Anić javno izgovorio hvalospjev Vladi, a ovom ga prilikom ponovo objavljujemo. Između ostalog, tada je poručio: ‘Zaista, hvala vam predsjednice, hvala vam ministre. Ovo je prvi put da imamo predsjednicu i ministra koji su nas pozvali na razgovore, gdje su u vrlo kratko vrijeme saslušali naše probleme i odmah pristupili njihovom rješavanju. Izrazito je zadovoljstvo što smo imali ovakve konstruktivne razgovore gdje su nas zaista primili, gdje smo razgovarali o svemu. Ovo je jedna druga dimenzija i novi iskorak ove vlade i ja ovoj vladi želim uspjeh u daljem radu i vođenju, jer smatram da samo ovako partnerskim činom možemo iznijeti svoje probleme i u budućnosti biti partneri, a ne da se gledamo preko nišana”.
Simptomatičan je zaokret koji je uslijedio, a Vlada koja ponavlja svoju obavezu pomoći za sve budžetske korisnike i čuvati stabilnost i sigurnost akntonalnog budžeta, ponovo poručuje zdravstvenim radnicima kako je i u petak ponuđen iskorak, uprkos potpuno nepovoljnim okolnostima.
“Zdravstvenim djelatnicima neće pomoći konfliktni ljudi s ličnim pozadinskim interesima na čelu sindikalne organizacije. Uvlačenje kantona u blokadu zdravstvenog sistema najmanje će koristiti upravo zaposlenima u zdravstvu, a nezadovoljstvo i bijes pacijenata nikome neće donijeti dobro. Pozivamo naše zdravstvene radnike, za koje smo uvijek pokazivali puno razumijevanje, da se vrate u proces konstruktivnih razgovora i da mirno iznađemo obostrano prihvatljivo, realno moguće i finansijski održivo rješenje. Agresivan nastup s unaprijed pripremljenim radikalnim i protivzakonitim radnjama, ne vode tome, nego ulici, na kojoj se nikada ništa ne rješava”, stoji u reagovanju Vlade HNK-a.
Iz Vlade podsjećaju da su predstavnici Vlade i ZZO-a u petak iznijeli jasan pregled trenutanog stanja u smislu složene problematike u zdravstvu i stanja s budžetima Zavoda i HNK-a, iznijevši podatak da u zdravstvenim ustanovama ovog kantonma. radi 4771 radnik, što je oko 20 posto ukupno zaposlenih radnika u zdravstvenom sistemu cjelokupne FBiH, dok na HNK otpada tek oko 10 posto ukupnog stanovništva Federacije. Predočeni su i pokazatelji o trenutnim primanjima zdravstvenih radnika u HNK-u, koja su u samomu vrhu FBiH.
“Vlada je, uprkos navedenoj činjenici, zajedno s ostalim učesnicima zdravstvenog sistema, iskazala spremnost i dalje kontinuirano raditi na poboljšanju materijalnog statusa svih radnika zdravstvenoga sistema. Na tom je tragu ponudila da se postojeći dodatak od 20 posto preformuliše u neto satnicu što nije značajno povećanje pojedinačne plate, ali je u ovom trenutku jedino moguće i otklanja nejednakosti unutar kolektivnih ugovora. Uz zadržavanje postojećih koeficijenata koji su najviši u FBiH, ponuđeno je i povećanje satnice svim zdravstvenim djelatnicima sa 2,45 na 3,00 čime bi imali jednu od tri najbolje stanice u FBiH”, kazao je tom prilikom ministar zdravstva Milenko Bevanda, ponudivši sindikatima i ujednačavanje drugih prava unutar zdravstvenog sistema, poput regresa za godišnji odmor, što su sindikati i tražili u svojoj inicijativi.
Vlada HNK-a imenovala je tada Pregovarački tim, koji čine i menadžeri zdravstvenih ustanova i kome su vrlo jasno predočeni finansijski okviri budžeta HNK-a i budžeta ZZO-a HNK-a.
“Reagovanje zaključujemo ključnom porukom kako će ono što Pregovarački tim usaglasi sa sindikalnim rukovodstvom, Vlada odmah potpisati”, navodi se na kraju reagovanja Vlade HNK-a.
(NovaSloboda.ba)